To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 18 XI 2016

opublikowano: 18-11-2016, 08:02

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ze spółek i o spółkach

PZU. 6-tysięczna armia sprzedawców giganta będzie oferować nie tylko jego polisy, ale także produkty Link4 i Alior Banku. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Hawe. Zarząd Hawe złożył w warszawskim sądzie wniosek o odwołanie dotychczasowego zarządcy - Wojciecha Makucia i powołanie w jego miejsce spółki PMR Restrukturyzacja.

Newag. Giełdowa spółka ma zezwolenie na eksploatację pojazdów zgodnych z unijnymi normami interoperacyjności. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Voxel. Voxel International, który posiada 49,26 proc. akcji Voxela, dających 60,5 proc. głosów na WZA, poinformował, że kontynuuje proces przeglądu opcji strategicznych. Więcej…

Ghelamco Invest. Spółka uplasowała całość oferty obligacji serii PPK. Więcej…

PCC Rokita. Chemiczna spółka do tej pory bez problemu plasowała publiczne emisje obligacji. Na serię DD amatorów jednak zabrakło – inwestorzy złożyli zapisy na 137 tys. walorów z oferowanych 250 tys. Wartość przeprowadzonej emisji to 13,77 mln zł. Więcej…

Farmacol. Andrzej Olszewski, wzywający na akcje Farmacolu, zdecydował, że podmioty nabywające akcje, czyli Nasza Apteka oraz sam Farmacol, kupią wszystkie akcje, zaoferowane przez sprzedających mimo niespełnienia warunki minimalnej liczby akcji objętych zapisami. Więcej…

Enter Air. Enter Air na mocy aneksu do umowy z Boeingiem zmienił zamówienie w ten sposób, że w miejsce dwóch samolotów B737-800 kupi dwa samoloty typu B737-8 MAX i dodatkowo zakontraktował dwie kolejne tego typu maszyny. Więcej…

Asseco Poland. Spółka przedstawiła wyniki za trzeci kwartał. Więcej…
Comp. Spółka przedstawiła wyniki za trzeci kwartał. Więcej…

Miraculum. Zarząd zdecydował o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o 6 mln zł poprzez emisję 2 mln akcji s. B o wartości nominalnej 3 zł i cenie emisyjnej 3 zł. Akcje zostaną zaoferowane wybranym inwestorom w ramach oferty prywatnej. Więcej…

Na rynkach

Polska – Słabe nastroje na GPW, WIG20 w ogonie Europy

USA – Wall Street ciągnie dalej na północ

Fundusze inwestycyjne

Prawie 10 proc. od wyborów w USA zarobił fundusz PZU, inwestujący na rynku medycznym. Jego klienci zawdzięczają to porażce Hillary Clinton. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Kalendarium

GPW

GRODNO Wypłata dywidendy 0,17 zł na akcję.

NEWAG Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2016 roku.

BYTOM Wprowadzenie do obrotu na GPW 275.513 akcji zwykłych na okaziciela serii O.

TFONE Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2016 roku.

MBANK Wprowadzenie do obrotu na GPW 5.500 akcji serii E.

Polska

14:00 Polska: Przeciętne wynagrodzenie Okres: październik. Poprzednia wartość: 3,9% rdr. Prognoza: 4,2% rdr.

14:00 Polska: Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw Okres: październik. Poprzednia wartość: 3,2% rdr. Prognoza: 3,1% rdr.

Świat

10:00 Strefa Euro: Saldo bilansu płatniczego Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: 29,7 mld EUR

11:30 Stany Zjednoczone: Wystąpienie szefa Fed z St. Louis James Bullard

15:30 Stany Zjednoczone: Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku William Dudley

15:30 Stany Zjednoczone: Wystąpienie szefa Fed z Kansas City Esther George

15:45 Stany Zjednoczone: Wystąpienie szefa Fed z Chicago Charles Evans

16:00 Stany Zjednoczone: Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Bard Okres: październik. Poprzednia wartość: 0,2%. Prognoza: 0,1%.

19:30 Stany Zjednoczone: Wystąpienie szefa Fed z Dallas Robert Kaplan

W Polsce i na świecie

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold będzie dziś kontynuowała przesłuchania świadków - gdańskich prokuratorów.

W drugim dniu odbywającego się w podrzeszowskiej Jasionce Kongresu 590 wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawi „Konstytucję dla biznesu”, czyli pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm.

Sąd Okręgowy w Gliwicach podejmie dziś drugą próbę rozpoczęcia procesu kilkunastu osób, którym prokuratura zarzuca, że pod pozorem udzielania pożyczek pod zastaw nieruchomości oszukiwali osoby będące w trudnej sytuacji finansowej, przejmując ich majątek.

Prezydent USA Barack Obama zakończy swą ostatnią podróż do Europy w charakterze szefa państwa. O godz. 10. spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois Hollande'em oraz premierami Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii - Theresą May, Matteo Renzim i Mariano Rajoyem. Z Berlina Obama uda się do Limy, gdzie weźmie udział w szczycie państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

Historia

115 lat temu Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zawarły porozumienie dotyczące budowy Kanału Panamskiego, łączącego Ocean Atlantycki z Pacyfikiem.

98 lat temu powołany został rząd Jędrzeja Moraczewskiego, pierwszy oficjalny rząd niepodległej Polski.

60 lat temu w Bydgoszczy doszło do starć tłumu z milicją i zniszczenia stacji radiowej zagłuszającej audycje nadawane z Zachodu.

 

5 lat temu prezydent Bronisław Komorowski powołał rząd premiera Donalda Tuska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy