To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 2 VI 2016

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Waluty. Za miesiąc za euro trzeba będzie zapłacić 4,37 zł, za dolara 3,97 zł, a za franka 3,96 zł. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Grzegorz Mielcarek z Corum TFI uważa, że na rychłą poprawę na GPW nie ma co liczyć. Więcej na pulsinwestora.pl

Ze spółek i o spółkach 

GPW. W ramach programu 500 + na dziecko część, np. 100 zł, mogłaby być wypłacana np. w formie obligacji - proponuje prezes GPW Małgorzata Zaleska. Więcej…

IMS. Giełdowi spece od marketingu sensorycznego słyszą szelest gotówki. Chcą odbić część europejskiego rynku chwiejącemu się gigantowi. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Elemental. Największa polska inwestycja w Słowenii wisi na włosku. Strony wzajemnie obarczają się winą. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Pfleiderer Grajewo. Zarząd spółki podjął decyzję odnośnie przystąpienia do i określenia podstawowych założeń procesu wewnętrznej reorganizacji grupy kapitałowej w Polsce. Więcej…

Wasko. COIG, spółka zależna Wasko, podpisała z Polską Grupą Górniczą (PGG) kontrakt na kompleksową obsługę informatyczną jednostek organizacyjnych PGG przy wykorzystaniu aktualnie eksploatowanego systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Więcej…

ED Invest. Walne spółki uchwaliło przeznaczenie z zysku za 2015 rok 1,24 mln zł na wypłatę dywidendy, czyli 0,1 zł na akcję Więcej…

PZU. Piotr Bień zostaje jednak na pokładzie TFI PZU. Firma skusiła go awansem do zarządu. P.o. prezesa został Tomasz Kulik. Więcej…

Przeczytaj także:

Polska giełda kryje wiele przykładów udanej ekspansji zagranicznej. Obserwując historie CCC, Wieltonu czy Asseco warto jednak pamiętać, że walka o nowe rynki niesie za sobą także duże ryzyko. Czasami wielka szansa przeradza się w spektakularną porażkę. Szczególne emocje budzą inwestycyjne wpadki firm należących do Skarbu Państwa. Więcej na Bankier.pl

Wczoraj na rynkach

Polska – Na GPW polała się krew

USA – Na Wall Street niewielkie zmiany

Kalendarium spółek

ZPUE - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 14,33 zł na akcję zwykłą oraz 14,88 zł na akcję uprzywilejowaną.

CCC, ARCTIC, Dom Development, IMS, Introl, Konsorcjum Stali, Orbis, DM IDMSA, Polna, Śnieżka, Wilbo - ZWZA

GRODNO - Publikacja raportu za rok obrotowy 2015/2016.

WADEX - Wypłata dywidendy 1 zł na akcję.

VIGOSYS - Wypłata dywidendy 6,49 zł na akcję.

Kalendarium makroekonomiczne

11:00  Strefa Euro: CPI r/r Okres: kwiecień. Poprzednia wartość:0,3% mdm i -4,2% rdr. Prognoza: 0,1% mdm i -4,1% rdr.

13:45 Decyzja EBC ws. stóp procentowych Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 0,00%. Oczekiwania: 0,00%.

14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA) Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 268 tys. Prognoza: 270 tys.

14:30 Konferencja prasowa po posiedzeniu EBC (strefa euro) 

15:00 Wystąpienie publiczne szefa Banku Anglii (M. Carney)

W Polsce i na świecie

Lipcowy szczyt NATO, sankcje wobec Rosji, Partnerstwo Wschodnie - to główne tematy dzisiejszej wizyty szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini w Warszawie. Mogherini będzie rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło i szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Przyszłość wymiaru sprawiedliwości w Europie - to temat przewodni obrad Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), które w czwartek i piątek odbędą się w Warszawie, po raz drugi w naszym kraju.

Szczyt NATO w Warszawie, partnerstwo Polski i USA, transatlantycka umowa - TTIP między UE a USA oraz kryzys migracyjny to główne tematy, które zostaną poruszone podczas rozpoczynającego się dziś Wrocław Global Forum.

Niemal pewna kandydatka Partii Demokratycznej w listopadowych wyborach prezydenckich w USA, Hillary Clinton, wygłosi przemówienie na temat polityki zagranicznej. Clinton stała na czele amerykańskiej dyplomacji w latach 2009-2013 w czasie pierwszej kadencji prezydenta Baracka Obamy.

Brytyjski premier David Cameron będzie odpowiadał na pytania osób zgromadzonych w studiu telewizji Sky News na temat zaplanowanego na 23 czerwca referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej; początek o godz. 21 czasu polskiego.

Historia

125 lat temu w Krakowie położono kamień węgielny pod budowę Teatru im. Juliusza Słowackiego.

73 lata temu we wsi Hurby na Wołyniu oddział UPA wspierany przez lokalne samoobrony ukraińskie zamordował około 250 Polaków.

50 lat temu sonda kosmiczna Surveyor 1 wylądowała na Księżycu, stając się pierwszą amerykańską sondą, która wylądowała na innym ciele niebieskim (jako pierwszy dokonał tego wyczynu ZSRS - 3 lutego 1966 r.).

37 lat temu rozpoczęła się I pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski, która trwała do 10 czerwca. W Warszawie na placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) padają słynne słowa: "Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież (…): Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!".

26 lat temu w Chełmży urodził się Michał Kwiatkowski, kolarz szosowy, zawodowy mistrz świata ze startu wspólnego z 2014 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 2 VI 2016