To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 23 III 2016

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 23-03-2016, 07:36

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Podatek bankowy uderzył w WIBOR. Danina może wywrócić do góry nogami cenę pieniądza na rynku międzybankowym. Rykoszetem oberwie cały system finansowy, rynek obligacji i wizerunek Polski. Więcej na pb.pl

Relacje inwestorskie. Wśród 126 giełdowych spółek ocenionych przez ekspertów rynku kapitałowego tylko 13 uzyskało noty powyżej 80% w kategorii relacji inwestorskich (IR). Postanowiliśmy sprawdzić, co wyróżnia pierwszą dziesiątkę spółek notujących najwyższe oceny IR-u. Więcej...

Ze spółek i o spółkach

PGE - Rada Nadzorcza PGE powołała na stanowisko prezesa spółki z dniem 31 marca Henryka Baranowskiego - poinformowała PGE w komunikacie. 

ZE PAK - Energetyczna firma Zygmunta Solorza-Żaka nie ma problemów z płynnością, ale widoki na przyszłość ma kiepskie. Może tylko czekać. Więcej na pb.pl

Getin Noble Bank - Zapowiedź zwrotu frontem do klienta padała z banku już wcześniej, ale teraz gwarantem deklaracji będzie nadzór. Więcej na pb

Banki - KNF podjęła decyzję o umorzenia postępowania ws. przejęcia Powszechnej SKOK w Knurowie przez inną spółdzielczą kasę i ogłosiła, że do 5 kwietnia czeka na zgłoszenia banków zainteresowanych przejęciem Powszechnej SKOK. 

JSW - Budowany od sześciu lat, sięgający ponad 1 km w głąb ziemi nowy szyb Jastrzębskiej Spółki Węglowej zyskał podziemne połączenie z wyrobiskami kopalni Zofiówka - to część kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, której żywotność dzięki nowym złożom wydłuży się o ponad 35 lat. 

Banki - Komitet Stabilności Finansowej powinien zająć stanowisko w kwestii kredytów walutowych, wobec krytycznej opinii KNF do przygotowanego w Kancelarii Prezydenta projektu ustawy - uważa prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. 

PKO BP – Spółka chce stabilnie realizować wypłaty dywidend w długim terminie z zachowaniem zasady ostrożnego zarządzania bankiem i grupą kapitałową. Więce

PKN Orlen - Spółka planuje budowę 6 zbiorników do magazynowania ropy naftowej o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy. Inwestycja ma rozpocząć się do końca sierpnia. Zbiorniki wraz z towarzysząca infrastrukturą mają powstać do połowy 2017 r. 

Alterco - KNF jednogłośnie wykluczyła bezterminowo akcje Alterco SA z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym na GPW i nałożyła na spółkę karę 300 tysięcy złotych.

11 bit studios - Spółka przedstawi dziś plany, w tym wydawnicze, na kolejne kwartały i skomentuje wyniki finansowe za 2015 r. (10.

ATM Grupa - ATM Grupa chce przeznaczyć 18.546.000 zł na dywidendę za rok 2015, czyli 0,22 zł na akcję - wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie, które zaplanowano na 18 kwietnia tego roku. 

PGE - Spółka podała szacunkowe dane operacyjne i sprzedażowe za styczeń-luty 2016 roku, zgodnie z którymi produkcja energii elektrycznej w grupie wyniosła 8,8 TWh, wolumen sprzedaży detalicznej sięgnął 7,1 TWh, a wolumen dystrybuowanej energii 5,7 TWh. 

Atende - Spółka pozytywnie ocenia perspektywy na 2016 r., szczególnie jeśli ruszy uśpiony do tej pory segment publiczny. Grupa nie wyklucza akwizycji innych spółek, ale tym razem myśli o rentownych podmiotach - poinformował prezes Roman Szwed.

Selvita - Portfel podpisanych kontraktów Selvity na 2016 r. wynosi obecnie 36,0 mln zł - podała spółka. Selvita spodziewa się wzrostu przychodów w segmencie usługowym o ok. 30 proc. 

Boryszew - Grupa Boryszewa może w tym roku zainwestować ok. 180 mln zł - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Piotr Szeliga. Zapowiedział wyraźną poprawę wyników segmentu motoryzacyjnego w tym roku. 

CDRL - Zarząd zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu, aby z zysku za 2015 rok wypłacone zostało 0,85 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.  

Na rynkach

Polska: Finał sezonu wynikowego na GPW. Nowe dno PKP Cargo

USA: Kolejna spokojna sesja na Wall Street

Kalendarium spółek 

MCLOGIC - ZWZA ws. m.in. podziału zysku osiągniętego w roku 2015,

ASSECOSLO - ZWZA ws. m.in. przeznaczenia zysku i wypłaty dywidendy za 2015 rok.

FOTA - NWZA ws. zmiany przeznaczenia akcji własnych nabytych w ramach programu skupu akcji własnych oraz wyrażenia zgody na zbycie akcji własnych.

SARE - NWZA ws. wyboru członków RN w drodze głosowania oddzielnymi grupami, powołania członków RN oraz ustalenia wynagrodzenia członków RN.

HYPERION - NWZA ws. powołania członka RN oraz wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowej zabudowanej położonej w Szepietowie przy ul. Sienkiewicza, Jana Pawła II i Strażackiej, w powiecie wysokomazowieckim, w województwie podlaskim.

CUBEITG - NWZA ws. wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki na rzecz SESCOM S.A. oraz ustalenia wynagrodzenia dla członków RN.

Kalendarium makroekonomiczne

10:00  Polska: Stopa bezrobocia

Okres: luty. Poprzednia wartość. 10,3%. Prognoza: 10,3%.

13:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku bez środków transportu (USA)

Okres: luty. Poprzednia wartość: 1,7% mdm. Prognoza: -0,2% mdm.

14:00 Wskaźniki koniunktury konsumenckiej GUS

Okres: marzec.

15:00  Stany Zjednoczone: Sprzedaż nowych domów

Okres: luty. Poprzednia wartość: 494 tys. Prognoza: 510 tys.

W Polsce i na świecie

Po wczorajszych zamachach do Brukseli ma przylecieć premier Francji, który będzie rozmawiał z szefem Komisji Europejskiej i szefem belgijskiego rządu.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotka się dziś w Mińsku z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Szef polskiego MSZ powiedział dziennikarzom, ze jest gotowy rozmawiać "na wszelkie tematy".

Instytut Pamięci Narodowej ma dziś udostępnić kolejne dokumenty z tak zwanego archiwum Czesława Kiszczaka.

Fundacja Batorego organizuje debatę: "Nowa Rada Polityki Pieniężnej - Nowa Polityka Pieniężna(?). O czym powinni wiedzieć nie tylko ekonomiści, ale i obywatele". Wśród zaproszonych gości m.in. nowo powołani członkowie RPP: Łukasz Hardt oraz Eryk Łon.

Historia

1836 – Amerykańska mennica państwowa rozpoczęła bicie monet przy użyciu maszyny parowej.

1935 - Sejm RP uchwalił tzw. konstytucję kwietniową, podpisaną miesiąc później przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

2000 – Były minister i poseł Ireneusz Sekuła został w nocy z 22 na 23 marca znaleziony nieprzytomny w swoim biurze w Warszawie z ranami postrzałowymi brzucha.

Dni i święta

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Światowy Dzień Meteorologii

Informacje zebrał: Michał Żuławiński

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 23 III 2016