To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 25 VIII 2016

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

W najbliższych dniach, jak co roku pod koniec sierpnia, najważniejszym punktem na finansowej mapie świata będzie nie Nowy Jork, Londyn czy Tokio, ale Jackson Hole w stanie Wyoming, do którego zjadą czołowi przedstawiciele banków centralnych. Więcej…

PZU. I tak źle, i tak niedobrze. Liczący na wysokie wypłaty z zysku ubezpieczyciela mają twardy orzech do zgryzienia nawet bez nowej strategii. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Ze spółek i o spółkach

CD Projekt. W drugim kwartale 2016 r. przychody spółki spadły o ponad połowę do 232 mln zł, zysk operacyjny stopniał o 57 proc. do 124 mln zł, a zysk netto również o 57 proc. do 102,1 mln zł. To jednak rezultaty lepsze od oczekiwań analityków. Więcej…

KGHM. Prezes Krzysztof Skóra zapowiada, że KGHM obniży cel produkcji miedzi zapisany w strategii, wynoszący 1 mln ton w 2020 roku, donosi Reuters. Więcej…

KGHM. ABW skierowała do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wniosek o wszczęcie śledztwa ws. nieprawidłowości przy zakupie przez KGHM kanadyjskiej spółki, będącej właścicielem złóż metali w Chile. Więcej…

Asseco Poland. Informatyczna grupa zanotowała wzrost zysku netto w drugim kwartale 2016 r. o 28 proc. do 77,3 mln zł. To rezultat o jedną czwartą lepszy od oczekiwań analityków, ankietowanych przez PAP. Więcej…

Petrolinvest. Emitent złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wykluczenia bezterminowo akcji spółki z obrotu na GPW oraz nałożenia na spółkę kary pieniężnej.

Synthos. Analitycy DM BOŚ podtrzymali rekomendację „sprzedaj”, ale jednocześnie podwyższyli cenę docelową akcji chemicznej spółki do 3,4 zł.

Cyfrowy Polsat. Spółka przedstawiła wyniki za drugi kwartał. Więcej…

PKM Duda. Koncern zawarł warunkowe zobowiązujące umowy sprzedaży 100 proc. udziałów w wałbrzyskich spółkach Bekpol i Meat-Pac. Tym samym chce rozszerzyć zasięg działania terytorialnego segmentu dystrybucyjnego. Więcej…

Dom Development. Deweloper zanotował w drugim kwartale rezultaty nieco lepsze od konsensusu. Więcej…

CCC. Zysk netto obuwniczej spółki w drugim kwartale jest wyraźnie lepszy od oczekiwań analityków. Więcej…

Torpol. Emitent zanotował w pierwszym półroczu 2016 r. spadek przychodów o 24 proc. do 336,2 mln zł. Zysk operacyjny spadł o ponad połowę do 4,5 mln zł, a zysk netto stopniał o 65 proc. do 2,5 mln zł. Więcej…

Ursus. W I półroczu 2016 r. Ursus zanotował 138,8 mln zł przychodów oraz 0,8 mln zł zysku netto, wynika ze wstępnych danych, przedstawionych przez zarząd. To rezultaty znacznie słabsze niż przed rokiem. Więcej…

Grupa Azoty. Nawozowa grupa nadal chce budować elektrownię w Puławach. Być może na węgiel, co okaże się w październiku. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Wczoraj na rynkach

USA – Wall Street czeka na Yellen

Polska – WIG20 najniżej od 16 sesji. Nowe dno Energi

Kalendarium

PGNIG WZA

ERG  Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,62 zł na akcję.

ZETKAMA WZA

RAWLPLUG Wypłata dywidendy 0,33 zł na akcję.

EUCO Dzień ustalenia prawa do dywidendy 3,58 zł na akcję.

Kalendarium makroekonomiczne

Polska

14:00 Protokół posiedzenia RPP Okres: sierpień.

Świat

Sympozjum w Jackson Hole 2016

10:00 Niemcy: Indeks Ifo Okres: sierpień. Popzednia wartość: 108,3 pkt. Prognoza: 108,5 pkt.

14:30 Zamówienia na dobra bez środków trans., wst. (USA) Okres: lipiec. Poprzednia wartość: -0,4% mdm. Prognoza: 0,2% mdm.

14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku, wst. (USA) Okres: lipiec. Poprzednia wartość: -3,9% mdm. Prognoza: 2,9% mdm.

14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA) Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 262 tys. Prognoza: 264 tys.

15:45 PMI dla sektora usług, wst. (USA) Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 51,4 pkt

W Polsce i na świecie

Rząd zajmie się dziś wstępnym projektem budżetu na 2017 r. Według resortu finansów, który przekazał rządowi projekt, gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,6 proc., zaś deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,9 proc. PKB; inflacja ma wynieść 1,3 proc. W projekcie zapisano m.in., że dochody budżetu wyniosą 324,1 mld zł, wydatki 383,4 mld zł, zaś zakładany deficyt będzie nie większy niż 59,3 mld zł.

Dziś w Sejmie odbędzie się konferencja PSL na temat przyszłości edukacji. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział PAP, że oprócz dyskusji nt. reformy edukacji i kondycji oświaty, przedstawiony ma zostać pomysł ludowców na szkolnictwo zawodowe.

Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Chorwacji (do piątku). Udział w forum państw Trójmorza: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Przedstawiciele 12 państw i firm Europy Środkowo-Wschodniej będą rozmawiać m.in. o współpracy w dziedzinach energetyki i transportu.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski z wizytą w Turcji - na rozmowach z udziałem ministrów spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu i Rumunii Lazara Comanescu.

Historia

517 lat temu krakowska drukarnia Łazarza Andrysowicza wydała Biblię w tłumaczeniu księdza Jakuba Wujka.

96 lat temu zakończyło II powstanie śląskie; dzień wcześniej Międzysojusznicza Komisja Plebiscytowa ogłosiła rozwiązanie niemieckiej policji i powołała Policję Górnego Śląska o polsko-niemieckim składzie.

86 lat temu marszałek Józef Piłsudski po raz drugi objął funkcję premiera.

77 lat temu w Londynie Polska i Wielka Brytania podpisały układ o wzajemnej pomocy w przypadku wojny.

 

77 lat temu do portu gdańskiego, pod pretekstem kurtuazyjnej wizyty, wpłynął niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein"; 1 września okręt rozpoczął ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

 

70 lat temu w Dusznikach Zdrój rozpoczął się pierwszy Festiwal Chopinowski.

 

 

14 lat temu w Rzymie zmarła Karolina Lanckorońska, historyk sztuki, współzałożycielka Polskiego Instytutu Historycznego, współorganizatorka Fundacji im. Lanckorońskich w Rzymie; promotorka i mecenas polskiej kultury, dziedziczka cennej kolekcji dzieł sztuki, które przekazała m.in. dla Zamku Królewskiego w Warszawie i Zamku Królewskiego na Wawelu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 25 VIII 2016