To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 28 stycznia 2016

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Wiadomości ze spółek

PKN Orlen - Grupa odnotowała 81 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2015 r. wobec 1 216 mln zł straty rok wcześniej. Jest to wynik gorszy od konsensusu rynkowego, który wynosił 20,9 mln zł straty. Analitycy ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się wyniku netto w zakresie od 350 mln zł straty do 436 mln zł zysku. Więcej…

Banki - Jeżeli koszty ustawy frankowej będą zbyt wysokie to nie jest wykluczona modyfikacja projektu lub wprowadzenie pomocy zadłużonym w etapach, poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Więcej…

PBKM (IPO) - PBKM, polski bank krwi pępowinowej zadebiutuje na GPW. Z inwestycji wyjdzie fundusz Enterprise Investors. Więcej w pb.pl

The Farm 51 - Gliwickie studio zamierza stworzyć pierwszą polską sieciową strzelankę — „World War 3”. Więcej…

Kopex, Famur - Konsorcjum Kopex Machinery i Famuru podpisało umowę z JSW o wartości 60,29 mln zł netto na dostawę 167 szt. fabrycznie nowych ścianowych sekcji obudów zmechanizowanych - podał Famur w komunikacie. Więcej…

Rekomendacje – DM BOŚ radzi „kupuj” Duon, „trzymaj” Handlowy i „sprzedaj” PGNiG.

Wczoraj na rynkach

USA – Spadki na Wall Street po posiedzeniu Fedu

Polska – Wzrostowy finisz sesji, banki w górę

Sytuacja w amerykańskiej gospodarce nie jest już tak dobra pomimo dynamicznej kreacji miejsc pracy, głosi komunikat po dwudniowym posiedzeniu FOMC. Więcej…

Kalendarium spółek

EC2, GKS Katowice i Bloober Team - Publikacja raportu za IV kwartał 2015 roku

TIM – NWZA

PRESENT24 - Zakończenie przyjmowania zapisów na akcje serii D w wykonaniu prawa poboru i zapisów dodatkowych.

MAGELLAN - Początek zapisów na sprzedaż akcji po 64 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Mediona Sp. z o.o.

DUON - Początek zapisów na sprzedaż akcji po 3,85 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Fortum Holding BV

Kalendarium makroekonomiczne

Polska

14:00 Protokół z posiedzenia RPP Okres: styczeń.

Świat

10:30  Wielka Brytania: PKB r/r Okres: IV kw. Poprzednia wartość: 0,5% kdk i 2,3% rdr. Prognoza: 0,5% kdk i 1,9% rdr..

14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA) Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 293 tys. Prognoza: 280 tys.

14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku (USA) Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 0,0% mdm. Prognoza: -0,2% mdm.

W Polsce i na świecie

Dziś w Warszawie prezydenci Polski i Chorwacji Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović mają rozmawiać o zacieśnianiu współpracy infrastrukturalnej i politycznej w ramach koncepcji międzymorza, bezpieczeństwie regionu i kryzysie migracyjnym.

Senat rozpoczyna dwudniowe posiedzenie; zajmie się nowelizacją kilkunastu ustaw regulujących zasady pobierania przez służby specjalne billingów i prowadzenia kontroli operacyjnej. Nowela ma stanowić wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. o niekonstytucyjności części zasad inwigilacji. Zakwestionowane przez TK przepisy przestają obowiązywać 6 lutego. Nowe mają wejść w życie 7 lutego.

Sejm zakończy dziś rozpoczęte w środę posiedzenie, a następnie o godz. 21. odbędzie się kolejne, na którym m.in. uchwalony ma zostać tegoroczny budżet oraz powołani kolejni członkowie Rady Polityki Pieniężnej.

Sąd Apelacyjny w Katowicach zajmie się dziś odwołaniami od wyroku w sprawie katastrofy w kopalni Halemba, gdzie w listopadzie 2006 r. w wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 23 górników. Była to największa tragedia w polskim górnictwie od blisko 30 lat. 

Dziś mija 10. rocznica katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich – największej katastrofy budowlanej w historii Polski. Zginęło wtedy 65 uczestników odbywającej się w hali wystawy gołębi pocztowych, ponad 140 zostało rannych.

 Komisja Europejska ma przedstawić pakiet rozwiązań, które pomogą przeciwdziałać unikaniu opodatkowania przez firmy, w tym agresywnemu planowaniu podatkowemu oraz przesuwaniu zysków za granicę. O godz. 11.15 konferencja prasowa komisarza UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre'a Moscoviciego.

W Amsterdamie nieformalne spotkanie ministrów państw UE ds. konkurencyjności z udziałem ministrów odpowiedzialnych za przemysł i sprawy wspólnego rynku.

Historia

129 lat temu w Łodzi urodził się Artur Rubinstein, pianista, zaliczany do najwybitniejszych muzyków XX wieku.

113 lat temu w Warszawie urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, żołnierz AK, jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów, autor "Kamieni na szaniec".

30 lat temu w katastrofie promu kosmicznego Challenger, jaka nastąpiła 73 sekundy po starcie z przylądka Canaveral zginęła cała, siedmioosobowa załoga promu.

13 lat temu pod Rysami w Tatrach lawina porwała grupę uczniów tyskiego liceum. Zginęło osiem osób, w tym prowadzący wycieczkę nauczyciel.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 28 stycznia 2016