To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 28 XII 2016

opublikowano: 28-12-2016, 08:20

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Tylko u nas

7 portfeli na 2017 rok - zarządzający, analitycy i doradcy przygotowali specjalnie dla czytelników "Pulsu Biznesu" modelowe portfele na nowy rok. Więcej...

Grubsze portfele rekinów giełdy - Zmian na szczycie nie ma, ale po burzliwym roku 2016 na liście giełdowych miliarderów doszło do sporych przetasowań. Więcej na pb.pl...

Trwają wybory „Mistrza GPW 2016”. Dziennikarze oraz analitycy „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl wytypowali 16 spółek, spośród których internauci wyłonią najlepszą. O tym, kto w marcu odbierze laur na gali Giełdowa Spółka Roku 2016, zdecydują — tak jak w poprzednich latach — czytelnicy pb.pl i Bankier.pl. Więcej...

Ze spółek i o spółkach

PGNiG - Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku PGNiG o zawieszenie wykonania decyzji Komisji Europejskiej w sprawie oddania Gazpromowi dostępu do 80 proc. gazociągu OPAL biegnącego przez terytorium Niemiec - poinformował we wtorek na konferencji prezes PGNiG Piotr Woźniak. 

Polski Holding Nieruchomości - holding otrzymał decyzje Prezydenta Gdyni oraz Wojewody Pomorskiego zatwierdzające realizację projektu Yacht Park w Gdyni - podała grupa w komunikacie. Jak podano, prace budowlane powinny ruszyć "wkrótce", a zakończenie inwestycji planowane jest na 2019. r. 

Tauron - Filip Grzegorczyk zarabia mniej niż poprzednik, ale mimo to jest zmotywowany. Czeka na rynek mocy, inwestuje i dba o klienta. Więcej w pb.pl...

BGŻ BNP Paribas - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przekazała zalecenia Bankowi BGŻ BNP Paribas dotyczące dodatkowego wymogu kapitałowego związanego z ryzykiem portfela walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych na poziomie grupy kapitałowej banku.

Energetyka/Polimex - PGE, Enea, Energa, PGNiG podpisały list intencyjny z Polimeksem, w którym wyraziły zamiar rozważenia potencjalnej inwestycji w tę spółkę oraz na podstawie którego przystąpili do rozmów z Polimeksem mających na celu wypracowanie szczegółowych parametrów transakcji - poinformowały spółki w komunikatach. Więcej...

PlayWay - podmiot zawarł umowę inwestycyjną z Piotrem Wątruckim oraz Inovo Venture Fund I w sprawie objęcia udziałów w ECC Games za 394 tys. zł, podała spółka. Wkład wniesiony przez inwestora posłuży na dokończenie przez ECC Games produkcji kilku gier na platformy mobilne. 

Kamil Kliszcz, analityk mBanku, uważa że tegoroczny dwukrotny wzrost cen ropy to dopiero początek zmian, jakie czekają branżę paliwową w najbliższym czasie. Jego zdaniem, inwestorzy powinni przewartościować podejście do spółek i przygotować się na zmiany w hierarchii pod względem zdolności do generowania wolnych przepływów pieniężnych i kreowania wartości dla akcjonariuszy. Więcej...

Kalendarium spółek

SYNTHOS - Wypłata zaliczki na poczet dywidendy za rok 2016, w wysokości 0,53 zł na akcję.

VINDEXUS - NWZA ws. wyrażenia zgody na plan połączenia oraz połączenie spółki Giełda Praw Majątkowych "Vindexus" S.A. "Spółka Przejmująca" z jej spółką zależną Adimo Egze S.A. z siedzibą w Warszawie "Spółka przejmowana".

ELKOP - NWZA ws. obniżenia wartości nominalnej akcji wszystkich serii przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu ich ilości bez zmiany wysokości kapitału zakładowego, zmiany statutu, zmiany uchwały nr 21 ZWZ z 29 kwietnia 2016r.

OPTEAM - Wypłata zaliczki na poczet dywidendy za rok 2016, w wysokości 1,71 zł na akcję.

ACAUTOGAZ - Wypłata dywidendy 2,50 zł na akcję.

ASMGROUP - NWZA ws. uruchomienia programu emisji obligacji oraz wyrażenia zgody na ustanowienie zastawu rejestrowego na przedsiębiorstwie ASM GROUP Spółki Akcyjnej, zastawu rejestrowego i finansowego na rachunkach bankowych spółki oraz zgody na poddanie ASM GROUP S.A. rygorowi egzekucji.

IALBGR - NWZA ws. rozpatrzenia i rozstrzygnięcia wniosku zarządu o wyrażenie zgody na zbycie akcji spółki pośrednio zależnej – iAlbatros Poland S.A. z siedzibą w Warszawie oraz upoważnienia zarządu do nabywania w imieniu spółki jej akcji własnych w celu umorzenia.

POLIMEXMS - NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy spółki, w drodze emisji akcji serii T oraz zmiany statutu.

Kalendarium makroekonomiczne

00:50 Japonia: Produkcja przemysłowa

Okres: listopad  Poprzednia wartość: -1,4% r/r  oraz 0,0 % m/m

00:50 Japonia: Sprzedaż detaliczna (r/r)

Okres: listopad  Poprzednia wartość: -0,1%  Prognoza: 0,5%

W Polsce i na świecie

W Warszawie odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 98. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Rozpocznie je msza święta w intencji powstańców, która rozpocznie się o godzinie 12.00 w kościele ojców dominikanów przy ulicy Freta. Bezpośrednio po niej nastąpi złożenie wiązanek przy Grobie Nieznanego Żołnierza. O 14.15 rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Historia

1925 – Sejm RP przyjął ustawę o reformie rolnej.

1959 – Decyzją Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego powołano Zakłady Górnicze „Lubin” w budowie, przekształcone w 1961 roku w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi.

1989 – Sejm kontraktowy uchwalił 10 ustaw składających się na tzw. Plan Balcerowicza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy