To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 29 IX 2016

opublikowano: 29-09-2016, 07:47

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Ropa zdrożała wyraźnie po doniesieniach, że OPEC uzgodnił po raz pierwszy od 2008 roku potrzebę ograniczenia wydobycia ropy.Więcej…

Po kolejnej okresowej weryfikacji spółek do segmentu Lista Alertów zakwalifikowano 18 firm. Więcej…

Premier Beata Szydło zapowiedziała stworzenie agencji sprawującej kontrolę nad spółkami Skarbu Państwa. Jak dodała, agencją będzie kierował menadżer, który ma m.in. ustanowić przejrzyste zasady wyłaniania kandydatów do rad nadzorczych. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

PKP Cargo. Kondycja przewoźnika jest już tak zła, że raczej się nie pogorszy. Z punktu widzenia akcjonariuszy to niewielka pociecha. Więcej w „Pulsie Biznesu”

PKN Orlen. Rekordowe zarobki na marżach rafineryjnych to przeszłość. Nadszedł czas normalizacji na poziomie prawie trzykrotnie niższym niż roku temu. Więcej w „Pulsie Biznesu”

GTC. Inwestorzy uwierzyli w potencjał wzrostu GTC. Kurs od publikacji wyników za pierwsze półrocze 2016 r. wzrósł o ponad 18 proc. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Qumak. Warszawska firma ma dość rynku publicznego. Dlatego skupi się na takich niszach jak symulatory czy smart city. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Macrologic. Spółka IT liczy, że dzięki nowemu produktowi zwiększy przychody i poprawi pozycję rynkową. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Drop. Spółka wypłaci dywidendę w wysokości 3 zł na akcję w trzech ratach, zdecydowało nadzwyczajne walne zgromadzenie. Do kieszeni akcjonariuszy trafi łącznie 15,86 mln zł z kapitału zapasowego. Więcej…

Budimex. Spółka złożyła najkorzystniejsze oferty na budowę dwóch alej w Białymstoku. Wartość prac to w sumie 285 mln zł netto. Więcej…

PlayWay (IPO). We wtorek ruszyły zapisy inwestorów indywidualnych na akcje PlayWay. Spółka po debiucie stanie się trzecim co do wielkości notowanym na giełdzie producentem gier. Więcej…

PGNiG, PKN Orlen Do września 2021 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma być strategicznym dostawcą paliwa gazowego dla krajowych podmiotów grupy kapitałowej PKN Orlen. Na zawarcie takiego kontraktu indywidualnego zgodził się zarząd płockiego koncernu. Więcej…

Bumech. Spółka przedstawiła nową strategię. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – OPEC pomógł Wall Street

Polska – GPW odporna na zmiany w rządzie

Kalendarium

GPW

PKOBP Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 1 zł na akcję.

KREDYTIN WZA

ACTION Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2016 roku.

IIAAV ZWZA

UNIMA Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,20 zł na akcję.

ESOTIQ Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2016 roku.

PZU Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 2,08 zł na akcję.

BETACOM Wypłata dywidendy 0,80 zł na akcję.

KOPEX Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I półrocze 2016 roku.

Świat

01:50 Japonia: Sprzedaż detaliczna (r/r) Okres: sierpień. Poprzednia wartość: -0,2%

09:55 Niemcy: Stopa bezrobocia Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: 6,1%.

11:00 Strefa Euro: Wskaźńiki koniunktury gospodarczej Okres: wrzesień.

14:00 Niemcy: Inflacja r/r Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: 0,0% m/m oraz 0,4% r/r.

14:30 Stany Zjednoczone: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Okres: tydzień.

14:30 Stany Zjednoczone: PKB Okres: II kwartał. Poprzednia wartość: 0,8%. Prognoza: 1,2%.

W Polsce i na świecie

Dziś premier Beata Szydło spotka się z wojewodami. Cykliczne spotkania z wojewodami odbywają się na zaproszenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka w ministerstwie, tym razem będą miały miejsce w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W Petersburgu wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit bierze udział w posiedzeniu polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych.

W Brukseli spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy konkurencyjności, którzy będą rozmawiać m.in. o gospodarce dzielenia się oraz problemach przemysłu stalowego w UE.

Również w Brukseli Komisja Europejska ogłosi decyzje w sprawie postępowań o naruszenie unijnego prawa przez państwa UE.

Historia

269 lat temu w Będominie koło Kościerzyny urodził się Józef Wybicki, polityk, pisarz, publicysta; konfederat barski, członek Komisji Edukacji Narodowej, uczestnik powstania kościuszkowskiego; współtwórca Legionów Polskich we Włoszech; autor „Mazurka Dąbrowskiego”, który stał się polskim hymnem narodowym.

100 lat temu austriackie władze wojskowe przyjęły dymisję Józefa Piłsudskiego z Legionów; decyzją władz austriackich Legiony Polskie zostały przekształcone w Polski Korpus Posiłkowy.

78 lat temu na konferencji w Monachium przywódcy Niemiec, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii podpisali układ upoważniający III Rzeszę do zajęcia tzw. obszaru Sudetów, należącego do Czechosłowacji.

75 lat temu w czasie trwającej dwa dni akcji eksterminacyjnej w Babim Jarze Niemcy zamordowali blisko 34 tys. Żydów z Kijowa.

73 lata temu w Popowie (powiat Lipno) urodził się Lech Wałęsa, działacz opozycji antykomunistycznej, członek Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność"; prezydent RP w latach 1990-1995; laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 r.

40 lat temu powołano Centrum Badań Kosmicznych PAN.

39 lat temu Komitet Obrony Robotników został przekształcony w Komitet Samoobrony Społecznej "KOR".

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 29 IX 2016