To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 29 lipca 2016 r.

opublikowano: 29-07-2016, 07:59

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Prognozy dla rynku akcji. Atrakcyjne wyceny, pozycjonowanie inwestorów i zbity sentyment — to tworzy doskonałą okazję do zakupów, uważa prezes Opoka TFI. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Prognozy dla surowców. Słabe zbiory kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej czynią ten surowiec faworytem do zwyżek w sierpniu. Przeczytaj w „Pulsie Biznesu prognozy dla innych surowców…

Bank Japonii rozszerzył swoje zakupy funduszy giełdowych i dwukrotnie zwiększył rozmiary programu pożyczek dolarowych. Powstrzymał się jednak od zwiększenia tempa zakupów rządowych obligacji, które stanowiły główną część jego bodźca monetarnego, donosi Bloomberg. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

GPW. Giełda zanotowała 74,5 mln zł przychodów w II kwartale 2016 r. i 33,9 mln zł zysku netto. Więcej…

Selena FM Krzysztof Kluza złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa Seleny FM ds. finansowych. Zarząd powołał Elżbietę Korczyńską - dyrektor skarbu do pełnienia funkcji pełniącego obowiązki dyrektora finansowego spółki.

Orco. Pavel Spanko zrezygnował z członkostwa w zarządzie Orco Property Group ze skutkiem natychmiastowym. W jego miejsce powołano Erika Morgensterna do zarządu jako dyrektora.

Polmed. Właciciel przychodni otrzymał od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oświadczenie o rozwiązaniu umowy o świadczenie usług medycznych z dniem 31 lipca bez zachowania okresu wypowiedzenia. Więcej…

Polnord. Do Polnordu wpłynęło pismo od byłego członka władz spółki, który żąda wcześniejszego wykupu posiadanych przez niego obligacji serii M1 o wartości nominalnej 10,1 mln zł. Więcej…

Wczoraj na rynkach

Polska – WIG20 pod kreską, ale maluchy zyskały

USA – Końcówka uratowała sesję na Wall Street

Kalendarium spółek

TOYA Wypłata dywidendy 0,36 zł na akcję.

VISTAL Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,40 zł na akcję.

MAKARONPL Wypłata dywidendy 0,35 zł na akcję.

SELENAFM Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,30 zł na akcję.

BETACOM Publikacja raportu za I kwartał roku obrotowego 2016/2017.

KRUK Wypłata dywidendy 2 zł na akcję.

MEXPOLSKA Wypłata dywidendy 0,33 zł na akcję.

GPW Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2016 roku.

WASKO Wypłata dywidendy 0,07 zł na akcję.

KCI Publikacja raportu za I półrocze 2016 roku.

MCLOGIC Publikacja skonsolidowanego oraz jednostkowego raportu za I półrocze 2016 roku.

Kalendarium makroekonomiczne

11:00 Strefa Euro: HICP r/r Okres: lipiec. Poprzednia wartosć: 0,1%

11:00 Strefa Euro: stopa bezrobocia Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 10,1%

14:30 Stany Zjednoczone: PKB Okres: II kw. Poprzednia wartosć: 1,1%. Prognoza: 2,6%.

15:45 Stany Zjednoczone: Chicago PMI Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 56,8 pkt. Prognoza: 55 pkt.

16:00 Stany Zjednoczone: Michigan Sentyment Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 93,5 pkt. Prognoza: 89,5 pkt.

W Polsce i na świecie

Sąd Apelacyjny w Katowicach ogłosi dziś wyrok w procesie jednego z najbogatszych Polaków Jacka Domogały i członków jego rodziny, oskarżonych o nieprawidłowości w handlu ziemią. W I instancji wszyscy zostali uniewinnieni. Prokuratura chce uchylenia tego wyroku; obrona – utrzymania go w mocy.

Historia

539 lata temu Król Władysław II Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie.

180 lat temu w Paryżu odsłonięto Łuk Tryumfalny na Place d'Etoile (obecnie Place Charles-de-Gaulle), monumentalną budowlę poświęconą żołnierzom francuskim czasów rewolucji i okresu napoleońskiego. Budowa Łuku wg projektu Jeana Chagrina trwała 30 lat.

77 lat temu z Gdyni do Ameryki Południowej wypłynął w swój pierwszy rejs transatlantyk MS "Chrobry", na jego pokładzie był m.in. Witold Gombrowicz.

74 lata temu w Krakowie zmarł Wojciech Kossak, malarz, przedstawiciel nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego, współautor "Panoramy Racławickiej"; ojciec malarza Jerzego Kossaka oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.

68 lat temu w Londynie rozpoczęły się XIV Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polska dobyła na nich 2 medale - w wadze piórkowej brązowy medal wywalczył bokser Aleksy Antkiewicz, a w Olimpijskim Konkursie Sztuki złoty medal w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

27 lat temu w czasie obradującego w Warszawie XIII Plenum KC PZPR gen. Wojciech Jaruzelski, wybrany kilka dni wcześniej na urząd Prezydenta PRL, złożył rezygnację ze stanowiska I sekretarza KC PZPR, jego następcą został Mieczysław F. Rakowski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy