To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 30 III 2016

Krzysztof Kolany, Bankier.pl, KZ
opublikowano: 30-03-2016, 08:25

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Wiadomości ze spółek

Jaką spółkę z GPW eksperci z rynku finansowego poleciliby swoim znajomym? Więcej na łamach „Pulsu Biznesu”… 

PKP Cargo - Rozbudowa bocznic i terminali, nowoczesne IT i… ciężarówki pomogą kolejowej spółce w walce o klientów. Więcej w "Pulsie Biznesu"...

PCC Rokita - Rok współpracy wystarczył, by giełdowa firma doceniła tajlandzkiego wspólnika. Tak bardzo, że chce go kupić. Więcej w "Pulsie Biznesu"...

Bloober Team - Spółka zapowiedziała premierę gry "Observer" na drugą połowę 2016 r.

Energa  – spółka poinformowała o zawarciu umowy z Polskimi Sieciami Energetycznymi na kwotę 916 mln zł rocznie i 4 580 mln zł w okresie pięciu lat. 

Paged – zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 2,0 zł na akcję. 

Archicom – zakończyła się subskrypcja akcji zwykłych na okaziciela serii E. Przydzielono 4 655 626 akcji po cenie 15,50 zł za walor.  

Astarta Holding NV – WZA zostało zwołane na dzień 25 maja 2016 r. Więcej… Ponadto spółka przekazała raport finansowy za 2015 rok.  

ERG  – spółka zawarła umowę sprzedaży pakietu akcji Bioerg SA za kwotę 2,2 mln zł.  

Dywidendy - Sezon wynikowy dobiegł końca i uwaga inwestorów z raportów finansowych powoli przesuwa się na zapowiedzi dywidendy. Obecnie aż 11 spółek proponuje stopę dywidendy większą niż 8%. Więcej na Bankier.pl

Wczoraj na rynkach

USA: „Ostrożna” Yellen osłabiła dolara i wzmocniła złoto

Polska: WIG20 w górę. Kopex znów wystrzelił

Kalendarium spółek

ALIOR  - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok obrotowy 2015.

MGAMES  - zakończenie przyjmowania zapisów w ramach wykonywania prawa poboru na akcje serii D.

BGZBNPP  - NWZA ws. połączenia Banku BGŻ BNP Paribas S.A. z Sygma Bank Polska S.A.

ARTNEWMED  - ZWZA ws. m.in. pokrycia straty za rok 2014 oraz dalszego istnienia spółki.

SEAMASTER  - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za okres od dnia 1 października 2014 roku do dnia 30 września 2015 roku.

EFICOM  - ZWZA ws. m.in. sposobu podziału zysku za 2015 rok.

MAGELLAN  0 Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 64 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Mediona Sp. z o.o.

MPAY  - NWZA ws. zmian składu RN, stosowania Zasad Ładu Korporacyjnego oraz przyjęcia zasad wynagradzania członków RN.

CLOUD  - Publikacja raportu za 2015 rok.

POLICE  - NWZA ws. zmiany w składzie RN.

UNIMA  - Wypłata dywidendy 0,17 zł na akcję.

Kalendarium makroekonomiczne

01:50 Produkcja przemysłowa (Japonia)

Okres: luty. Poprzednia wartość: 3,7% rdr.

14:15 Raport ADP (USA)

Okres: luty. Poprzednia wartość: 214 tys. Prognoza: 190 tys.

Wydarzenia Polska i świat

W Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy wstrzymującej na 5 lat, z pewnymi wyjątkami, sprzedaż ziemi rolnej.

Członkowie sejmowej komisji infrastruktury zajmą się dziś poselskim projektem ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Projekt zakłada, że minimalna odległość wiatraka od zabudowań nie będzie mogła być mniejsza niż dziesięciokrotność wysokości urządzenia, razem z wirnikiem i łopatami.  Informację na temat rozwoju energetyki wiatrowej przedstawi też Ministerstwo Energii.

O godzinie 14, podczas sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa Ministerstwo Energii przedstawi informację o aktualnej sytuacji i perspektywach rozwoju spółek energetycznych: Enea SA, Energa SA, PGE SA, Tauron SA ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w elektrownie wiatrowe.

Instytut Pamięci Narodowej udostępni dziś pakiet fotografii z archiwum Czesława Kiszczaka. Ponad 1300 zdjęć zostało zabezpieczonych w połowie lutego wraz z tysiącami stron dokumentów w domu Marii Kiszczak.

Narodowy Bank Polski wprowadzi dziś do obiegu monetę upamiętniającą 250. rocznicę założenia Mennicy Warszawskiej. Monetę, której nakład wyniesie do 35 tysięcy sztuk, będzie można kupić w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym w cenie 190 złotych.

Spotkania z ekspertami i rozmowy z Polonią - to pierwsze oficjalne punkty wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda przebywa w Waszyngtonie w związku z rozpoczynającym się tam jutro Szczytem Nuklearnym.

W Brukseli dziś szczyt Unia Europejska - Indie (początek ok. 16:00). Do belgijskiej stolicy przylatuje premier tego kraju Narendra Modi, a Wspólnotę będą reprezentowali: przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, Donald Tusk i Jean-Claude Juncker, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz komisarz do spraw handlu Cecilia Malmström.

Głównym tematem spotkania ma być negocjowana od 2007 roku umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Indiami. Termin zakończenia tych rozmów był wiele razy przekładany z powodu nierozwiązanych spraw. 3 lata temu różnice zdań były tak duże, że ogłoszono impas w rozmowach. Negocjatorzy z Brukseli i Delhi nie mogli porozumieć się w sprawie zniesienia ceł na wina i samochody oraz w sprawie zamówień publicznych.

Historia

1856 – podpisano traktat paryski kończący wojnę krymską

1858 – Amerykanin Hyman Lipman opatentował ołówek z gumką

1867 – Rosja sprzedała Stanom Zjednoczonym Alaskę za 7,2 mln dolarów

2008 – w  9 nowych krajach strefy Schengen zniesiono kontrolę graniczną na lotniskach.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu