To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 31 VII

KŁ, Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl
opublikowano: 31-07-2015, 08:27

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i nie tylko.

Wiadomości ze spółek
AB - spółka wyemitowała 7 tys. niezabezpieczonych obligacji serii AB02 o łącznej wartości nominalnej 70 mln zł. Więcej

Rafako - fundusze zarządzane przez Nationale-Nederlanden PTE stały się posiadaczami praw do akcji spółki, które w przypadku zamiany na akcje spowodują, że fundusze będą miały łącznie 8.031.507 akcji, co stanowić będzie 9,46 proc. ogólnej liczby głosów – podała spółka w komunikacie.

JSW – w związku z nie dokonaniem emisji obligacji na międzynarodowych rynkach kapitałowych do 30 lipca 2015 r., każdy z obligatariuszy ma prawo żądać wcześniejszego wykupu posiadanych obligacji -podała spółka w komunikacie.

Fluid – spółka poinformowała o zawarciu ramowej umowy o sprzedaży biomasy. Więcej

NewConnect - GPW wykluczy 19 sierpnia cztery spółki z obrotu na rynku NewConnect. Więcej

BPH - Zestaw standardowy: PZU, Unicredit i Leszek Czarnecki, plus niespodzianka: CaixaBank — tak wygląda lista zainteresowanych bankiem. Więcej

Herkules - Arkadiusz Ertel, akcjonariusz spółek Corleonis i PGMB Budopol działających w branży wynajmu żurawi wieżowych, myśli o konsolidacji rynku i ofercie publicznej akcji w celu pozyskania środków na współfinansowanie rozwoju grupy. W niedawnym komunikacie giełdowym spółka Herkules informowała, że osoba fizyczna działająca we własnym imieniu lecz na rachunek Herkulesa, dysponuje 50,09 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Więcej

Jujubee - spółka typu indie czyli niezależny developer gier zadebiutuje 3 sierpnia na rynku New Connect. Zdobyte fundusze przeznaczy na realizację swojego sztandarowego produktu - gry "Kursk". Więcej

AmRest Holdings – spółka otrzymała informację, że Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny posiada akcje dające prawo do 11,97% ogólnej liczby głosów na WZA spółki. Więcej

Letus Capital  - spółka otrzymała informację o przekroczeniu przez Generator OZE S.A. progu 10% udziału w ogólnej liczbie głosów na WZA spółki. Więcej Spółka otrzymała także zawiadomienie od osoby zobowiązanej o zawarciu przez osobę blisko z nią związaną umowy nabycia akcji Emitenta 446.000 sztuk akcji Emitenta po cenie 0,25 zł za 1 akcję. Więcej

Ronson Europe – spółka wołała WZA, które odbędzie się w dniu 10 września 2015 r. w Rotterdamie w Holandii. Więcej

Santander – członek rady nadzorczej spółki Sheila Bair zrezygnował z pełnienia tej funkcji z dniem 1 października. Więcej

Kruszwica – spółka poinformowała o zawarciu z Bunge Handelsgesellschaft mbH umowę sprzedaży śruty rzepakowej oraz transakcję wash-out o łącznej wartości 1,7 mln EUR, tj. 7,2 mln PLN, co przekracza 10% kapitałów własnych spółki. Więcej

PCZ - Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu ogłosił decyzję o upadłości likwidacyjnej spółki. Więcej

Kalendarium spółek

Betacom, Stalexport  – publikacja raportu za II kwartał.

Bioton, KCI – początek przyjmowania zapisów na akcje w wezwaniu

Newag, Wielton – dzień dywidendy

Simple – wypłata dywidendy

PBG – NWZA ws. warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji zwykłych na okaziciela serii I z jednoczesnym pozbawieniem prawa poboru oraz zmiany statutu

Kalendarium makroekonomiczne

01:30  Japonia: Inflacja r/r

Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 0,1% rdr.

01:30  Japonia: Stopa bezrobocia

Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 3,3%.

11:00  Strefa Euro: Stopa bezrobocia

Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 11,1%. Prognoza: 11,0%.

11:00  Strefa Euro: HICP r/r

Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 0,2% rdr.

15:45  Stany Zjednoczone: Chicago PMI

Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 49,4 pkt. Prognoza: 50,5 pkt.

16:00  Stany Zjednoczone: Michigan Sentiment

Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 96,1 pkt. Prognoza: 94,0 pkt.

Wczoraj na rynkach:

USA - S&P500 mierzy w siódmy szczyt?

GPW - Blue chipy popsuły sesję na GPW. WIG20 na sporym minusie

Polska i świat

Prezydent Bronisław Komorowski wręczy (godz.13.30) w Belwederze odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla współpracy polsko-ukraińskiej.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił do dziś do 9.00 przerwę w obradach na temat ustawy o SKOK-ach. Sędziowie już trzeci dzień będą badać konstytucyjność regulacji o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo - Kredytowych. Rozprawa była zaplanowana na dwa dni, ale sprawa jest na tyle skomplikowana i czasochłonna, że sędziowie nie zdążyli. Obecnie w Polsce działa 50 Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. 41 z nich jest objętych programem naprawczym.

W Atenach zaczynają się rozmowy na najwyższych szczeblach, mające na celu opracowanie nowego programu pomocowego. Przedstawiciele Brukseli i Międzynarodowego Funduszu Walutowego mają się spotkać z greckimi ministrami. Jak donosi brytyjska gazeta "Financial Times" reprezentantka MFW weźmie czynny udział w spotkaniach, ale sama instytucja nie zamierza na razie finansować Grecji.

Członkowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wybiorą gospodarza zimowych Igrzysk w 2022 roku. Do wyboru mają zaledwie dwa miasta: Pekin i Ałmaty. Obydwie kandydatury uznawane są za kontrowersyjne. Zarówno Chiny, jak i Kazachstan są krytykowane za łamanie praw człowieka. O prawo do organizacji Igrzysk Kazachstan ubiega się już po raz drugi. Pekin zaś gościł olimpijczyków latem 2008 roku. Jeśli więc MKOL wskaże na Pekin, będzie to pierwsze miasto w historii, które zorganizuje zimowe i letnie Igrzyska.

Historia

1955 -  w Warszawie rozpoczął się V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. Do stolicy przyjechało ponad 30 tysięcy młodych ludzi ze 114 państw, w tym także kapitalistycznych i Trzeciego Świata. Dla nich była to okazja do zapoznania się z życiem za żelazną kurtyną, dla Polaków - do spotkania się z mieszkańcami krajów niedostępnych dla obywateli PRL.

1297 - Papież Bonifacy VIII wydał encyklikę "Etsi de statu", w której przyznał królowi Francji Filipowi Pięknemu prawo do opodatkowania kleru w razie nagłej potrzeby, bez ubiegania się o pozwolenie kurii rzymskiej. Decyzja ta zakończyła trwający od ponad roku konflikt między papieżem i Filipem Pięknym.

1802 - Urodził się Ignacy Domeyko, mineralog i geolog polski, profesor. Reorganizator i wieloletni rektor uniwersytetu w Santiago de Chile. Uczony, który swoją działalnością przyczynił się do rozwoju Chile pod względem kulturalnym i przemysłowym. Zmarł 23 stycznia 1889 roku.

1853 - W szpitalu powszechnym we Lwowie po raz pierwszy zastosowano lampy naftowe, skonstruowane przez lwowskiego farmaceutę Ignacego Łukasiewicza.

1912 - Urodził się Milton Friedmann, amerykański ekonomista, twórca monetaryzmu. Zajmował się problematyką konsumpcji, historii i teorii pieniądza oraz stabilizacji gospodarczej. Był obrońcą i propagatorem wolnego rynku.  W 1976 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.

1919 - Sejm Rzeczypospolitej ratyfikował Traktat Wersalski. Posłowie uchwalili ustawę o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych oraz w sprawie wydawania Dziennika Ustaw RP

1924 - Sejm uchwalił ustawę o Państwowym Monopolu Spirytusowym.

1944 - Komendant Armii Krajowej generał Tadeusz Komorowski "Bór" i delegat Rządu RP na Kraj Stanisław Jankowski podjęli decyzję o wybuchu powstania w Warszawie. Rozpoczęcie walki z Niemcami zaplanowano na 1 sierpnia o godzinie 17.00.

1959 - Ministerstwo Handlu Wewnętrznego PRL ogłosiło zarządzenie, iż poniedziałek stał się "dniem bezmięsnym".

1991 - Prezydenci ZSRR - Michaił Gorbaczow i Stanów Zjednoczonych - George Bush podpisali w Moskwie Traktat o Redukcji i Ograniczeniu Ofensywnych Zbrojeń Strategicznych START

2008 – rekordowo niski kurs franka szwajcarskiego, którego notowania spadły poniżej 1,96 zł. Już nigdy później frank nie był tak tani.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 31 VII