Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 4 X 2016

Adam Torchała, Kamil Zatoński
opublikowano: 04-10-2016, 08:10

Najważniejsze informacje nie tylko dla inwestorów.

Tylko u nas

Ranking „PB”: Na koniec października euro będzie kosztować 4,34 zł, dolar 3,88 zł, a frank 3,99 zł, prognozują analitycy. Więcej w "Pulsie Biznesu"

Forex. 80 proc. traci na foreksie? Statystyki ostatniego kwartału wyglądają dużo korzystniej Więcej...

Ze spółek i o spółkach

PZU - Spółka podtrzymuje chęć wypłaty pomiędzy 50% a 100% zysku. Nowa polityka dywidendowa wprowadza równocześnie jasne i przewidywalne zasady podziału zysku. „Przyjęliśmy, że maksymalnie do 20% zysku będzie mogło zostać przeznaczone na rozwój organiczny oraz nie więcej niż 30% na finansowanie strategicznych transakcji fuzji i przejęć". Czytaj więcej...

PlayWay. Spółka, kierowana przez Krzysztofa Kostowskiego, to zdaniem ekspertów, gracz wart uwagi. Punkty zbiera za strategię. Więcej...

Banki - Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2016 roku wyniósł 10,32 mld zł, spadając rok do roku o 0,48 proc. - podał na stronie internetowej Narodowy Bank Polski. 

Lotos - Grupa Lotos szacuje, że modelowa marża rafineryjna spółki we wrześniu 2016 roku wyniosła 7,31 USD/bbl wobec 5,55 USD/bbl w sierpniu 2016 r. 

Polwax - W poniedziałek, w trzech transakcjach pakietowych właściciela zmieniło łącznie 3,61 mln akcji Polwaksu, które stanowią 35 proc. wszystkich akcji spółki i około 29,5 proc. głosów. 

Synthos - Aviva OFE zwiększył zaangażowanie w Synthos i obecnie ma 66.803.137 akcji spółki, które uprawniają do wykonywania 5,05 proc. głosów. 

Best - Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt podstawowy Best dla drugiego programu emisji obligacji o łącznej wartości do 200 mln zł. 

Kalendarium giełdowe

TALEX - Wypłata dywidendy 0,65 zł na akcję.

IIAAV - Wypłata dywidendy 0,06 euro na akcję.

OPENFIN - NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego w ramach subskrypcji, zmiany statutu oraz powołania członka RN.

HYDROTOR - Wypłata dywidendy 2 zł na akcję.

PRESCO - Początek zapisów na sprzedaż akcji po 6,50 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez P.R.E.S.C.O. Group S.A.

GETINOBLE- Wznowienie obrotu akcjami spółki po zmianie ich wartości nominalnej.

Kalendarium makroekonomiczne

Chiny: Święto Narodowe - Dzień wolny

W Polsce i na świecie

Na trzydniowe posiedzenie zbiera się dziś (godz. 11.00) Sejm. W porządku obrad są m.in. rządowy projekt ustawy ograniczający handel w niedziele oraz dwie nowelizacje ustawy o IPN. Pierwsza z nich przygotowana w resorcie sprawiedliwości przewiduje kary grzywny i karę pozbawienia wolności do lat 3 za np. mówienie o polskich obozach śmierci. Druga, przygotowana przez posłów klubu Kukiz'15 umożliwia wszczynanie postępowań karnych wobec osób, które zaprzeczają zbrodniom ukraińskich nacjonalistów i formacji kolaborujących z III Rzeszą na obywatelach II Rzeczypospolitej na Wołyniu i we Wschodniej Małopolsce.

Projekt ustawy okołobudżetowej, kodeks postępowania cywilnego czy informacja na temat unijnej umowy handlowej z Kanadą - to najważniejsze punkty dzisiejszego posiedzenia rządu. Ministrowie zajmą się projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017. Tak zwana ustawa okołobudżetowa zmienia przepisy innych aktów prawnych. Reguluje między innymi zamrożenie podstawy naliczania zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, mniejsze dofinansowanie produkcji biopaliw czy finansowanie staży podyplomowych i szkoleń specjalistycznych lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych z Funduszu Pracy. Umarza też pożyczki, które budżet państwa udzielił Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych między 2009 a 2014 rokiem. Chodzi o kwotę blisko 40 miliardów złotych. Na wszystkich rozwiązaniach z projektu ustawy okołobudżetowej przyszłoroczny budżet może oszczędzić łącznie około dwóch miliardów złotych.

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie. Zapadnie na nim decyzja o wysokości stóp procentowych w Polsce. Większość ekspertów prognozuje, że Rada pozostawi stopy na dotychczasowym poziomie. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona jutro.

W drugim dniu sesji Parlament Europejski zdecyduje o ratyfikowaniu światowej konwencji w sprawie zmian klimatycznych. Zaproponuje także ograniczenie eksportu niektórych towarów do krajów stosujących karę śmierci oraz zajmie się pomocą prawną dla osób aresztowanych za granicą. Jeśli Parlament w głosowaniu wyrazi zgodę, to w tym samym odbędzie się uroczystość ratyfikacji porozumienia klimatycznego z Paryża. Dokumenty w imieniu całej Unii podpisze przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. W ceremonii w Strasburgu weźmie udział sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon.

Dziś (około godziny 11.45) poznamy tegorocznego laureata - bądź laureatów - nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Te prestiżowe wyróżnienia, ufundowane przez Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu, są przyznawane od 1901 roku. Nagroda wynosi osiem milionów koron, czyli około 3,5 miliona złotych, którymi zwycięzcy dzielą się po równo. Ponadto otrzymują medale i dyplomy.

W Madrycie rozpoczyna się największy w historii Hiszpanii proces w sprawie korupcji. Na ławie oskarżonych zasiądzie 37 osób. Połowa z nich niegdyś piastowała wysokie funkcje w rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej.

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Data nie jest przypadkowa. Kościół katolicki wspomina Świętego Franciszka z Asyżu, patrona "braci mniejszych", jak nazywał zwierzęta.

Historia

1582 – Ostatni dzień (czwartek) obowiązywania w Rzeczypospolitej kalendarza juliańskiego. Następny dzień (piątek) zgodnie z rachubą gregoriańską nosił datę 15 października.

1705 – Stanisław Leszczyński koronowany na Króla Polski.

1944 – 1. dzień po upadku powstania warszawskiego: Rada Ministrów podjęła uchwałę o żałobie narodowej w związku z kapitulacją Warszawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Kamil Zatoński

Polecane