To musisz wiedzieć przed sesją na GPW, 5 lutego 2016

Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 05-02-2016, 07:20

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej

Ranking
W styczniu klienci TFI obejrzeli film, w którym lała się krew, był też pot i łzy. Na koniec okazało się, że dwie trzecie zarządzających poległo. Więcej w rankingu „Pulsu Biznesu”.

Wiadomości ze spółek
Kalendarium - Na rynek powoli zaczynają spływać sprawozdania finansowe za czwarty kwartał 2015 roku. Na łamach Bankier.pl postanowiliśmy zbadać, w których dniach w ręce inwestorów trafią raporty największych i najpopularniejszych spółek z GPW.
KGHM - W nowo powołanym zarządzie Krzysztofa Skóry brakuje menedżera odpowiedzialnego za finanse. Więcej na pb.pl
Orange Polska- Od maja nowym prezesem polskiego oddziału francuskiego telekomu będzie Jean-Franćois Fallacher, wcześniej kierujący Orange w Rumunii. Więcej na pb.pl
Tauron - Budowę 5 tys. km odcinków linii elektroenergetycznych różnych napięć oraz 1,5 tys. stacji elektroenergetycznych, a także modernizację ponad 16 tys. km linii i ok. 3,5 tys. stacji - planuje w latach 2016-2019 spółka Tauron Dystrybucja.
Orange Polska - spółka zawarła ze spółką Atlas Services Belgium, w 100 proc. zależną od Orange SA, umowę pożyczki do wysokości 2,7 mld z terminem zapadalności w czerwcu 2021 r.
mBank - Agencja Standard&Poor's potwierdziła długoterminowy rating mBanku na poziomie "BBB", zmieniając jednocześnie perspektywę ratingu ze "stabilnej" na "negatywną".
Bank BPH - KNF wyraziła zgodę na zaliczenie do kapitału Tier II Banku BPH środków pieniężnych w kwocie 75 mln franków szwajcarskich (ok. 296 mln zł), pochodzących z pożyczki podporządkowanej udzielonej przez GE Ireland CHF Funding Unlimited Company.
Kruk - Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Kruka sporządzony w związku z ofertą publiczną obligacji emitowanych w ramach III programu emisji obligacji o łącznej wartości do 300 mln zł.
Kruk - Kruk zakupił portfel wierzytelności z Santander Consumer Bank za cenę 51,9 mln zł. Łączna wartość nominalna kupionych wierzytelności wynosi 327 mln zł.
Immofinanz - Ze względu na znaczne pogorszenie koniunktury w Rosji, Immofinanz zdecydował się na weryfikację wyceny położonych tam aktywów. Wstępne szacunki wskazują na ok. 400 mln euro odpisu w III kwartale roku obrotowego 2015/16 na pięciu moskiewskich obiektach handlowych.
Budimex - W przetargu na budowę drogi ekspresowej S5 na odcinku Wronczyn - Kościan Południe jako najkorzystniejsza została wybrana oferta Budimeksu za 292,1 mln zł netto.
Monnari – W styczniu przychody spółki ze sprzedaży towarów wyniosły 18,6 mln zł wobec 14,1 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Lotos – spółka poinformowała o złożeniu skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku utrzymującą w mocy decyzję wydaną przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy.

Kalendarium spółek
EPIGON - Publikacja raportu za IV kwartał 2015 roku.
PZU - Wprowadzenie do obrotu na GPW 40.110 akcji serii A.
NEUCA - Wprowadzenie do obrotu na GPW 46.300 akcji zwykłych na okaziciela serii L
LIBERTY - Scalenie akcji w stosunku 100:1.
EASTSIDE - Dzień pierwszego notowania na NC 355.534 akcji zwykłych na okaziciela serii A
STANUSCH - Publikacja raportu za IV kwartał 2015 rok
KOMPLEKS - Publikacja raportu za IV kwartał 2015 roku.
SAKANA - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2015 roku

Kalendarium makroekonomiczne
08:00 Zamówienia w przemyśle (Niemcy)
Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 1,5% mdm i 2,1% rdr.
14:30 Bilans handlowy (USA)
Okres: grudzień. Poprzednia wartość: -42,4 mld USD.
14:30 Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (USA)
Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 292 tys. Prognoza: 210 tys.
14:30  Stany Zjednoczone: Stopa bezrobocia
Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 5%. Prognoza: 5%.
21:00 Kredyt konsumencki (USA)
Okres: grudzień. Poprzednia wartość:+14 mld USD.

Na rynkach
Polska: Duże wzrosty na GPW. KGHM powyżej 60 zł
USA: Wall Street w górę

Polska i świat
Premier Wielkiej Brytanii z wizytą w Polsce. David Cameron przylatuje dziś do Warszawy. Spotka się z premier Beatą Szydło. Ceremonia powitania rozpocznie się o 9.00, pięć minut później szefowie rządów Polski i Wielkiej Brytanii wygłoszą oświadczenia dla mediów. Następnie rozpoczną się rozmowy polityczne.
Związkowcy ze wszystkich central związkowych w Kompanii Węglowej spotkają się dziś w Warszawie z ministrem energii oraz zarządem spółki. Spotkanie ma dotyczyć stanowisk wobec planowanego powstania Polskiej Grupy Górniczej. Wcześniejsze rozmowy związkowców z wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim oraz zarządem Kompanii Węglowej w Katowicach zakończyły się fiaskiem. Na 9 lutego związki zapowiadają masówki informacyjne w kopalniach.
Dziś nieformalne narady ministrów obrony i szefów dyplomacji unijnych krajów w Amsterdamie. Oprócz osobnych spotkań, planowany jest też wspólny obiad, w którym będzie uczestniczył również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Premier Portugalii Antonio Costa złoży dziś wizytę w Berlinie. W południe spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Jak czytamy w komunikacie niemieckiego rządu, rozmowy będą dotyczyły spraw bilateralnych, europejskich, a także kryzysu migracyjnego.

Historia
1869 – W Moliagul w australijskim stanie Wiktoria znaleziono największy na świecie samorodek złota (72,02 kg).
1937 – Rząd podjął decyzję o utworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW, 5 lutego 2016