To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 5 X 2016

opublikowano: 05-10-2016, 08:17

Najważniejsze informacje nie tylko dla inwestorów.

Tylko u nas

Spółki Skarbu Panstwa - Dzięki podniesieniu nominalnej wartości akcji spółek fiskus wzbogaci się o 1,5 mld zł w 2017 r. Podatek uszczupli dywidendy, a pieniądze wchłonie górnictwo. Więcej w "Pulsie Biznesu"

Ze spółek i o spółkach

LPP. Rynek pozytywnie zareagował na wyniki odzieżowej spółki za wrzesień, jednak analitycy mają wątpliwości, czy zwyżka o ponad jedną czwartą jest uzasadniona. Więcej w "Pulsie Biznesu"

CD Projekt. PKO TFI zmniejszyło poniżej 5 proc. udział w akcjonariacie spółki. Więcej...

Stelmet. Zielonogórska firma może śmiało aspirować do grona prymusów wśród spółek o średniej kapitalizacji, uważają zarządzający. Więcej w "Pulsie Biznesu"

Spółki Skarbu Panstwa - Zarząd nadzorczy nad spółkami Skarbu Państwa będzie usytuowany przy KPRM, a zarząd merytoryczny - przy poszczególnych ministrach branżowych - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu RM. .

Rafako - Ostatnie dni września zaowocowały dwoma nowymi kontraktami w portfelu Rafako. Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes spółki, opowiada w rozmowie z Bankier.pl o planach dowodzonej przez nią firmy oraz szansach Rafako na kolejne nowe kontrakty. Czytaj więcej...

Police, Grupa Azoty - Nowa instalacja propylenu powstanie w Zakładach Chemicznych w Policach. We wtorek list intencyjny dotyczący inwestycji podpisali prezes Grupy Azoty i prezes polickich zakładów. W uroczystości podpisania listu uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Czytaj więcej...

Agora - Wydawca „Wyborczej” ogłosił zwolnienia grupowe i zamknięcie jednego ze swoich największych tytułów. Więcej w "Pulsie Biznesu"

Lotos - Grupa Lotos nie wyklucza wprowadzenia Lotosu Kolej na giełdę. Wszystko będzie zależało od strategii rozwoju i planów inwestycyjnych przewozowej spółki - poinformował dziennikarzy wiceprezes Lotosu Przemysław Marchlewicz. 

Braster - Braster uruchomił produkcję urządzenia służącego do samodzielnego badania piersi. Sprzedaż rozpocznie się około 19 października - poinformowała spółka w komunikacie. 

Rawlplug - Fundusze inwestycyjne zarządzane przez Quercus TFI zwiększyły zaangażowanie w akcjonariacie spółki Rawlplug do 5,24 proc. akcji i głosów na walnym spółki - podał Rawlplug w komunikacie. 

Mennica - W związku z decyzją Urząd Kontroli Skarbowej wydaną wobec spółki Mennica Metale Szlachetne z grupy Mennicy Polskiej dotyczącą zapłaty zaległego podatku, Mennica Polska utworzy w sprawozdaniu skonsolidowanym za kolejne okresy dodatkową rezerwę szacowaną na 18 mln zł - podała spółka w komunikacie. 

Uniwheels - Główny akcjonariusz UniWheels rozważa różne strategiczne opcje dotyczące swojego udziału w spółce, w tym sprzedaż całego posiadanego pakietu lub jego części - poinformował UniWheeels w komunikacie. 

Kalendarium giełdowe

MWTRADE - NWZA ws. zmian w składzie RN.

LENTEX - Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 10,50 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Lentex S.A.

PROJPRZEM - Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 8,50 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Grupę Kapitałową IMMOBILE S.A.

Kalendarium makroekonomiczne

Chiny: Święto Narodowe - Dzień wolny

09:55 Niemcy: PMI dla usług, fin. Okres: wrzesien. Poprzednia wartość: 51,7 pkt. Prognoza: 50,6 pkt.

10:00 Strefa Euro: PMI Services. Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: 52,8 pkt. Prognoza: 52,1 pkt.

14:30 Stany Zjednoczone: Saldo bilansu handlowego. Okres: sierpień. Poprzednia wartość: -39,47 mld USD. Prognoza: -41,5 mld USD.

15:45 Stany Zjednoczone: PMI dla sektora usług, fin. Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: 51 pkt. Prognoza: 51,9 pkt.

16:00 Stany Zjednoczone: ISM usługi. Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: 51,4 pkt. Prognoza: 52,9 pkt.

16:00 Stany Zjednoczone: Zamówienia na dobra bez środków trans., fin. (m/m). Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 1,1%. Prognoza: -0,4%.

16:00 Stany Zjednoczone: Zamówienia na dobra trwałego uzytku, fin. (m/m). Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 3,6%. Prognoza: 0,0%.

16:00 Stany Zjednoczone: Zamówienia w przemyśle (m/m). Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 1,9%. Prognoza: -0,5%.

W Polsce i na świecie

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dziś o poziomie stóp procentowych w Polsce. Ekonomiści uważają, że Rada pozostawi stopy na obecnych poziomach i taka sytuacja prawdopodobnie utrzyma się do końca przyszłego roku. W ocenie członków RPP, polska gospodarka jest zrównoważona i rozwija się w przyzwoitym tempie. W takiej sytuacji nie ma potrzeby zmiany wysokości stóp.

W drugim dniu posiedzenia Sejmu (początek o 9.00) posłowie zajmą się między innymi projektem ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczy on uregulowania praw, obowiązków i zasad odpowiedzialności sędziów Trybunału. Zgodnie z projektem, mają oni składać oświadczenia majątkowe, które będą jawne i publiczne. Sędziowie TK nie będą mogli podejmować dodatkowego zatrudnienia, z wyjątkiem pracy naukowo-dydaktycznej. Mają też przechodzić w stan spoczynku po zakończeniu kadencji lub po osiągnięciu 70 roku życia, o ile nie złożą zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pełnienia obowiązków.

Na dwudniowe posiedzenie zbiera się Senat (godz.11.00). Izba wysłucha informacji prezesa Andrzeja Rzeplińskiego o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2015 roku. Senat zajmie się też ustawą nadającą imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Komisja samorządu terytorialnego i administracji publicznej wnosi o przyjęcie ustawy bez poprawek. Senatorowie PO zgłosili wniosek mniejszości o jej odrzucenie. Senat rozpatrzy również ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

W południe zbierze się na niejawnym posiedzeniu komisja śledcza ds. Amber Gold. W porządku obrad są m.in. rozpatrzenie wniosków dowodowych, dyskusja na temat zwolnienia z tajemnicy prawnie chronionej dokumentów, które znajdują się w dyspozycji komisji oraz powołanie stałego doradcy komisji.

O 15:00 Leszek Kąsek, główny ekonomista biura Banku Światowego w Warszawie, przedstawi "Perspektywy polskiej gospodarki na tle globalnych trendów"

Dziś (ok. 11.45) poznamy laureata-bądź laureatów - tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi nazwiska nagrodzonych naukowców w swej siedzibie w Sztokholmie.

Historia

1936 – W Pradze urodził się Václav Havel – czeski dramatopisarz, eseista, polityk i prezydent

1939 – Adolf Hitler odebrał w Warszawie defiladę niemieckiego zwycięstwa

1947 – Prezydent USA Harry Truman wygłosił apel do Amerykanów o zrezygnowanie z jedzenia mięsa przez kilka dni w tygodniu, aby zaoszczędzone w ten sposób środki można było przekazać głodującym mieszkańcom Europy.

1969 – Telewizja BBC wyemitowała premierowy odcinek serialu komediowego Latający cyrk Monty Pythona.

1983 – Lech Wałęsa został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Adam Torchała

Polecane