To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 7 kwietnia 2016

opublikowano: 07-04-2016, 08:00

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Podczas marcowego posiedzenia FOMC jego uczestnicy opowiadali się raczej przeciwko podwyżce stóp procentowych na kolejnym spotkaniu, wynika z opublikowanych w środę „minutes”. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

Groclin. Giełdowa spółka uważa, że pensje robotników są w Polsce za wysokie, dlatego woli robić tapicerkę na Wschodzie. W Polsce liczą się mózgi. Więcej w „Pulsie Biznesu”…

Vigo System. Spółka musi sporo zainwestować, by dostosować się do strukturalnej zmiany, jaka zachodzi na rynku. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Wikana. Akcjonariusze Wikany przenieśli posiadany pakiet akcji spółki z podmiotu zarejestrowanego na Cyprze do mającego siedzibę w amerykańskim stanie Delaware. RDI LLC kontroluje 27 proc. akcji dewelopera.

Ferro. Po zgodach rumuńskiego i polskiego urzędu antymonopolowego także ukraiński odpowiednik zgodził się na to, by Palmyra przejęła akcje producenta armatury łazienkowej.

Energoinstal. Zarząd spółki chce wypłacić 0,5 zł dywidendy na akcję z zysku za 2015 r. Więcej…

Agora. Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w lutym 172,6 tys. sztuk i było o 7,54 proc. niższe niż rok wcześniej. W porównaniu z poprzednim miesiącem wynik jest niższy o 0,86 proc. - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Więcej…

Magellan. Aegon OFE zwiększył z 14,88 do 15,1 proc. udział w akcjonariacie Magellana. Do 5 maja trwają zapisy w wezwaniu na akcje spółki, ogłoszonym przez Banca Farmafactoring. Wzywający chce kupić 100 proc., warunkiem progowym jest nabycie 80 proc., a proponowana cena to 64 zł za walor.

Kerdos. Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie X Wydział Gospodarczy dla Spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych wydał postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia majątku Kerdos Group poprzez ustanowienie w stosunku do niego tymczasowego nadzorcy sądowego w osobie PMR Restrukturyzacje, podała spółka.

Rekomendacje. Z obliczeń PAP wynika, że wśród rekomendacji dla spółek z GPW wydanych w ostatnich 6 miesiącach ponad połowę stanowią pozytywne zalecenia. Więcej na Bankier.pl

 

Wczoraj na rynkach

Polska - WIG znów czerwony, CCC i Energia w dół

USA – Akcje zdrożały dzięki ropie i minutes

Kalendarium

MDIENERGIA - Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 4,00 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez IPOPEMA 12 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych.

PEKABEX  - NWZA ws. zmiany w składzie RN, związanej z powołaniem niezależnych członków RN.

AVIASG - Publikacja jednostkowego i skonsolidowanego raportu za 2015 rok.

KRKA - Publikacja raportu za 2015 rok

Świat

13:30 Protokół z posiedzenia EBC Okres: marzec.

14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA) Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 276 tys.

21:00 Kredyt konsumencki (USA) Okres: luty. Poprzednia wartość: +10,5 mld USD.

W Polsce i na świecie

Rada Dialogu Społecznego spotka się dziś w Warszawie na plenarnym posiedzeniu. Rada prawdopodobnie przyjmie opinię o rządowym projekcie płacy minimalnej 12 zł za godzinę m.in. od umów zleceń. Nad wspólnym stanowiskiem pracowała strona społeczna Rady - związki zawodowe i organizacje pracodawców.

W Brukseli spotkanie konferencji przewodniczących PE, czyli liderów grup politycznych, na którym ma zapaść decyzja, czy w przyszłym tygodniu na sesji w Strasburgu Parlament Europejski zajmie się rezolucją o Polsce. Według nieoficjalnych informacji głosowanie nad rezolucją nie będzie powiązane z kolejną debatą o Polsce.

 

Komisja Europejska przedstawi plan działań dotyczący podatku VAT w UE, który ma być pierwszym krokiem w kierunku jednolitego unijnego obszaru VAT. Nie chodzi jednak o wprowadzanie wszędzie takich samych stawek, a o walkę z unikaniem płacenia tego podatku czy ułatwienia dla e-przedsiębiorców.

Europejski Trybunał Obrachunkowy przedstawi raport ws. stosowanego przez Komisję Europejską systemu oceny wsparcia dochodów rolników. Wizyty kontrolne przed sporządzeniem sprawozdania były przeprowadzone w sześciu państwach członkowskich w tym w Polsce. W latach 2014-2020 na wsparcie dochodów rolników zostanie pośrednio lub bezpośrednio przeznaczone 270 mld euro, czyli jedna trzecia budżetu UE.

W Grecji odbędzie się strajk sektora publicznego i kontrolerów ruchu lotniczego w proteście przeciwko planowanej przez rząd reformie emerytalnej i innym posunięciom oszczędnościowym. Odwołane mają być loty z i do Aten. W stolicy Grecji o godz. 10 rozpocznie się wiec uczestników strajku, ogłoszonego przez związek zawodowy sektora publicznego ADEDY.

 

Historia

116 lat temu w Warszawie urodził się Adolf Dymsza (właśc. Bagiński), aktor, reżyser, gwiazda polskiego kina i kabaretu; znany z filmów „Antek Policmajster”, „ABC miłości”, „Dodek na froncie”, „Paweł i Gaweł”, „Sportowiec mimo woli”, „Skarb”, „Nikodem Dyzma” i „Cafe pod Minogą”.

67 lat temu Sejm uchwalił ustawę o likwidacji analfabetyzmu.

35 lat temu w Chicago zmarł Krzysztof Klenczon, kompozytor, wokalista i gitarzysta, członek zespołów Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary, Trzy Korony; autor przebojów „Taka jak Ty”, „Historia jednej znajomości”, „Wróćmy na jeziora”, „Jesień idzie przez park”, „Kwiaty we włosach” i „Port”.

27 lat temu Sejm uchwalił "Ustawę o zmianie Konstytucji PRL", wprowadzającą m.in. zapisy o Senacie, urzędzie prezydenta oraz ordynacjach wyborczych do Sejmu i Senatu, a także "Prawo o stowarzyszeniach".

21 lat temu w Warszawie uruchomiono 18-kilometrowy odcinek I linii metra: Kabaty-Politechnika.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane