To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 8 XII

Najważniejsze informacje ze spółek, gospodarki i polityki.

Ważne

Pekao, PZU. PZU i PFR uzgodniły warunki przejęcia od UniCredit pakietu 32,8 proc. akcji Pekao. Cena za jeden walor to 123 zł. Więcej…

Alior Bank. Fiaskiem zakończyły się rozmowy w sprawie przejęcia od RBI Raiffeisen Banku Polska. Więcej…

WIG20 wspina się na poziom 1900 pkt., ale Dariusz Świniarski, ekspert TMS Brokers, nie wierzy w trwałość zwyżki. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Ze spółek i o spółkach

PKO BP. Bank poinformował w komunikacie w środę wieczorem o wystawieniu promesy kredytowej na 3,2 mld zł niewymienionej z nazwy spółce. Więcej…

ATM. Lider centrów danych ma docelowo w całości trafić w ręce funduszu MCI oraz Tadeusza Czichona. Na czas sanacji może zniknąć z GPW Więcej w „Pulsie Biznesu”

Echo, GTC. Obaj deweloperzy przez lata robili to samo. Teraz ich modele biznesowe się różnią, podobnie jak profil dywidendowy Więcej w „Pulsie Biznesu”

PEM. Cezary Smorszczewski nie jest już prezesem Private Equity Managers (PEM). Nagle zrezygnował z zarządzania giełdową spółką, z którą związany był niecałe trzy lata. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Budimex, Mostostal Warszawa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pozwała spółki oraz jeszcze jeden podmiot i domaga się 539 mln zł + odsetki od lipca 2009 r. Więcej…

Polenergia. Spółka dokona kolejnych odpisów – tym razem o wartości 80 mln zł. Więcej…

Wczoraj na rynkach

Kolejne rekordy na Wall Street

WIG20 zielony mimo zmiany stron KGHM

Kalendarium

GPW

SYGNITY Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za rok obrotowy 2015/2016.

IMCOMPANY NWZA

Świat

Chiny: Saldo bilansu handlowego Okres: listopad. Poprzednia wartość: 49,1 mld USD.

00:50 Japonia: Produkt Krajowy Brutto Okres: III kwartał. Poprzednia wartość: 0,2% kdk oraz 0,6% rdr. Prognoza: 0,5% kdk oraz 0,9% rdr.

13:45 Strefa Euro: Decyzja ECB ws. stóp procentowych

14:30 Stany Zjednoczone: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 268 tys.

14:30 Strefa Euro: Projekcje makroekonomiczne ECB oraz konferencja prasowa po posiedzeniu ECB

W Polsce i na świecie

Premier Beata Szydło i szef węgierskiego rządu Viktor Orban mają dziś spotkać się w Krakowie. Głównym tematem nieformalnej rozmowy mają być przygotowania do rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli, poświęconego m.in. zmianom w unijnej polityce azylowej.

Dziś na Politechnice Wrocławskiej odbędzie się konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki pt. „Współpraca nauki z gospodarką i administracją dla rozwoju innowacyjności”. To trzecia z konferencji programowych przygotowujących Narodowy Kongres Nauki zaplanowany na wrzesień 2017 r.

W Karpaczu (Dolnośląskie) rozpoczyna się dziś II Forum Przemysłowe, w którym kilkudziesięciu panelistów będzie uczestniczyć w dyskusji na temat rozwoju gospodarczego Polski i Europy Środkowej.

Sejmowa komisja śledcza badająca sprawę Amber Gold ma dziś przesłuchać byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Rozpoczęcie posiedzenia komisji zaplanowano na godz. 10.

W Hamburgu rozpoczyna się rano posiedzenie rady ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z udziałem ok. 50 ministrów spraw zagranicznych, w tym szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa. Tematem obrad będą m.in. konflikty na świecie, w tym zwłaszcza na Ukrainie, oraz walka z terroryzmem i kontrola zbrojeń.

Historia

510 lat temu sejm elekcyjny w Piotrkowie powołał na tron polski Zygmunta Jagiellończyka, który jako Zygmunt I Stary panował do 1548 r. (510)

26 lat temu w Krakowie zmarł Tadeusz Kantor, jeden z najważniejszych twórców i reformatorów XX-wiecznego teatru, malarz, scenograf, aktor, wykładowca krakowskiej ASP; autor manifestów artystycznych, współzałożyciel Grupy Krakowskiej i założyciel Teatru Cricot 2, jego najgłośniejsze spektakle to "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę".

25 lat temu nadawanie audycji rozpoczęło "Radio Maryja".

Kamil Zatoński

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 8 XII