To musisz wiedzieć rano, 20 lutego

  • Michał Żuławiński
20-02-2017, 08:21
aktualizacja: 20-02-2017, 08:27

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne
Hossa w USA – Amerykańskie giełdy śrubują większość rekordów, ale inwestorów ani ekspertów poziom, na który wspięły się indeksy, nie przyprawia o lęk wysokości. Więcej na pb.pl
Tym będą żyły rynki – W nadchodzącym tygodniu inwestorów czeka dość standardowy repertuar – dane makroekonomiczne, wyniki spółek i sygnały z banków centralnych. Niepokój w Europie ponownie obudzić może sprawa Grecji. Więcej…

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

Ze spółek i o spółkach
Deweloperzy – Po latach rozwoju organicznego deweloperzy coraz częściej decydują się na przejmowanie konkurentów. W tym roku konsolidacja powinna przyspieszyć. Więcej na pb.pl
Esotiq & Henderson - Nadzwyczajne walne zgromadzenie Esotiq & Henderson zdecydowało o podziale spółki, w wyniku czego na NewConnect ma wkrótce trafić wydzielona firma EMG. Więcej…
Agora – Spółka planuje na 2017 rok wzrost liczby płatnych subskrypcji cyfrowych o 10 tys. do 110 tys. Priorytetem jednak nie będzie wzrost wolumenowy, a podwyższenie rentowności tej linii biznesowej. Więcej…
Asseco – Konsorcjum składające się z trzech spółek grupy Asseco: Asseco Poland, UAB Asseco Lietuva i Asseco Data Systems podpisało z Kancelarią Sejmu umowę na budowę systemu obsługi głosowań - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE. Więcej…
SferaNet – Notowana na NewConnect SferaNet chce wybudować sieć światłowodową o długości około 1300 km w powiecie bielskim i cieszyńskim za około 43,8 mln zł. Spółka stara się o dofinansowanie projektu w wysokości 34,1 mln zł. Więcej…

Na rynkach
Polska: Jest i korekta. Słabszy dzień indeksów z GPW
USA: Wall Street wciąż bez korekty. „Bezspadkowie” na S&P500

Kalendarium spółek
MERCATOR - Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał roku obrotowego 2016/2017.
TRANSPOL - NWZA ws. zmiany statutu
YOLO - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 2,75 zł na akcję.
APLITT - Dzień wykupu akcji spółki przez Stefczyk Nieruchomości – Towarzystwo Zarządzające SKOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo – akcyjna po cenie 1,25 zł za akcję.
INDYGO - NWZA ws. uchylenia uchwały nr 3 NWZ 9 sierpnia 2016 roku w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji zwykłych na okaziciela serii K z zachowaniem prawa poboru oraz podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji zwykłych na okaziciela serii K w ramach subskrypcji zamkniętej w drodze oferty publicznej.

Kalendarium makroekonomiczne
USA: Dzień Prezydenta
Dzień wolny
00:50 Japonia: Saldo bilansu handlowego
Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 641,4 mld JPY.

W Polsce i na świecie
Spotkanie ministrów finansów eurolandu w Brukseli (pocz. 15.00) będzie kolejną próbą przełamania impasu w rozmowach z Grecją w sprawie nowych oszczędności. Od tego uzależniona jest wypłata kolejnej transzy pożyczki z pakietu wartego 86 miliardów euro Panuje przekonanie, że jeśli porozumienia nie będzie w tym miesiącu, to w kolejnych o kompromis będzie bardzo trudno w związku z rozpoczynającymi się wyborami w Europie. W marcu odbędą się wybory parlamentarne w Holandii, w maju Francuzi wybiorą nowego prezydenta, a we wrześniu do urn pójdą Niemcy.

W szwajcarskiej Genewie rozpoczyna się dzisiaj kolejna runda rozmów pokojowych w sprawie zakończenia wojny domowej w Syrii. Na organizowane przez ONZ negocjacje przyjadą przedstawiciele syryjskich władz oraz części opozycji. Negocjatorzy Narodów Zjednoczonych mówią o ostrożnym optymizmie.

Wiceprezydent USA Mike Pence będzie dziś w Brukseli. Przed południem ma zaplanowane spotkania z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Po południu będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO. Główny tematem ma być przyszłość relacji transatlantyckich po zmianach w amerykańskiej administracji.

Jeden dzień bez nas - pod takim hasłem odbędzie się dziś akcja protestastacyjna w Wielkiej Brytanii. Jej uczestnicy mają wyrazić sprzeciw wobec przejawów narastania - ich zdaniem - antyimigracyjnych nastrojów na Wyspach.

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś (godz.15.00) z przedstawicielami 18 organizacji prawniczych.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski złoży dzisiaj wizytę na Malcie, gdzie będzie rozmawiał m.in. o przyszłości Unii Europejskiej, polityce sąsiedztwa, a także o sytuacji na Ukrainie i w Syrii. Malta obecnie sprawuje przewodnictwo w Radzie UE.

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosi dziś przetarg na śmigłowce dla polskiej armii. Resort chce kupić 16 specjalistycznych maszyn dla wojsk specjalnych oraz zwalczających okręty podwodne.

Dziś zostaną podpisane listy intencyjne między przedstawicielami 41 samorządów oraz dwóch ministerstw i Polskiego Funduszu Rozwoju w sprawie rozwoju elektromobilności w Polsce. W przedsięwzięcie zaangażowany jest także Związek Miast Polskich.

Historia
1811 – Austria ogłosiła bankructwo.
1919 – Sejm Ustawodawczy zatwierdził Józefa Piłsudskiego jako głowę państwa z tytułem Naczelnika Państwa.
1933 – Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął 21. poprawkę do konstytucji znoszącą prohibicję.
1933 – Adolf Hitler spotkał się z niemieckimi przemysłowcami, aby przedstawić im swoje plany i ubiegać się o finansowanie.
1992 – Powstała najwyższa zawodowa angielska liga piłkarska Premier League.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć rano, 20 lutego