To musisz wiedzieć, zanim kupisz obligacje

opublikowano: 17-05-2013, 07:45

Obligacyjny niezbędnik dla początkującego inwestora.

W kwietniu inwestorzy detaliczni kupili obligacje skarbowe za 186 mln zł. To o 12 proc. więcej niż w marcu, choć uwzględniając prognozowaną inflację, zyski z tej formy oszczędzania będą skromniejsze niż z najlepszych lokat.

Co powinni wiedzieć ci, którzy jednak zdecydują się na kupno obligacji skarbowych?

1 Do wyboru są obligacje o czterech terminach wykupu. Dwuletnie papiery (mają oznaczenie DOS) mają stałe oprocentowanie, trzyletnie (TOZ) — zmienne, określane co pół roku na podstawie stawki WIBOR6M, czteroletnie (COI), których oprocentowanie zależy od wskaźnika rocznej inflacji powiększonej o marżę, i dziesięcioletnie (EDO), których oprocentowanie zależy od inflacji i marży.

2 Odsetki od obligacji 2— i 10-letnich są doliczane raz w roku do kapitału (co nieznacznie zwiększa stopę zwrotu) i wypłacane dopiero na koniec okresu inwestycji. Odsetki od 3-latek trafiają na rachunek inwestora raz na pół roku, a czterolatek — raz na rok. Cena nominalna każdej obligacji to 100 zł.

3 Im dłuższy termin wykupu obligacji, tym zwykle wyższe oprocentowanie. Oprocentowanie dwulatek sprzedawanych w maju przez resort finansów to 3 proc., trzylatek 3,3 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, czterolatek 3,5 proc., a dziesięciolatek 4 proc. Średnie oprocentowanie rocznych lokat to 3,33 proc. Trzeba pamiętać o podatku od zysków kapitałowych (19 proc.) i inflacji, która „zjada” zyski. Należy się liczyć z tym, że obligacje będą co najwyżej sposobem na ochronę przed spadkiem wartości oszczędności w wyniku wzrostu wskaźnika cen, a nie źródłem zysków porównywalnych z tymi, które można osiągnąć np. na funduszach inwestujących w obligacje — aktywne zarządzanie daje im szanse na dodatkowe zyski.

4 Z inwestycji można wyjść przed terminem. Obligacje trzyletnie można sprzedać na GPW, gdzie są notowane. W przypadku sprzedaży podczas sesji giełdowej można jednak stracić. Nie zawsze kurs jest bowiem atrakcyjny. Trzeba też pamiętać o konieczności zapłacenia prowizji od przeprowadzonej transakcji. Obligacje dwu— i czteroletnie można przedstawić do wcześniejszego wykupu. W takim wypadku nie traci się odsetek, a za zerwanie umowy emitent pobierze 1 zł, w przypadku EDO 2 zł.

5 Informacje o każdej serii obligacji można znaleźć w ich listach emisyjnych, które publikowane są m.in. na stronach internetowych resortu finansów. Obligacje można kupić w placówkach PKO BP, przez internet lub przez telefon, dokonując przelewu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane