To nie jest rok dla wierzycieli?

Materiał partnera
opublikowano: 13-03-2018, 14:29
aktualizacja: 13-03-2018, 14:36

Miniony rok to okres dynamicznych zmian na rynku zarządzania wierzytelnościami. Wydłużony czas uzyskiwania tytułów wykonawczych, zwłaszcza w elektronicznym postępowaniu upominawczym, niekorzystne dla funduszy sekurytyzacyjnych i dla komorników orzeczenia Sądu Najwyższego to wyzwania, które niosły za sobą konieczność dużych zmian w podejściu do prowadzenia procesu obsługi zarządzania wierzytelnościami.

Sprawdź program konferencji „Windykacja 2018” >>

Przedsiębiorcom, ułatwić dochodzenie roszczeń miały przepisy płynące z pakietu wierzycielskiego, czy procedury europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym.

Usprawniono m.in. korzystanie z biur informacji gospodarczej tj. wprowadzono obowiązkową wymianę danych między nimi i możliwość uzyskania informacji ze wszystkich podmiotów jednym wnioskiem. Zwiększono także zakres dostępu biur do publicznych rejestrów oraz umożliwiono im tworzenie modeli predykcyjnych. Ustawa poszerzyła także uprawnienia dłużnika wymuszając na wierzycielach regularną aktualizację wpisów w biurach.

Pakiet wierzycielski zakłada też stworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych, usprawnia postępowania grupowe, czy proces zawierania ugód przez podmioty dysponujące środkami publicznymi. Pakiet znowelizował także procedurę cywilną, m.in. w zakresie postępowania zabezpieczającego, wyjawienia majątku dłużnika, czy górnej kwoty postępowań uproszczonych.

Zmiany te sprzyjają rzetelnej weryfikacji zdolności kredytowej kontrahenta, rozwojowi biur informacji gospodarczej czy usprawnieniu procedury zabezpieczania roszczeń. Nie niwelują jednak negatywnych skutków zmian prawnych wspomnianych na początku.

Czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości? Czy rok 2018 będzie lepszy dla wierzycieli? Jak przygotować się na nadchodzące zmiany?

Ten rok na pewno nie będzie spokojniejszy.

25 maja 2018 roku wchodzą w życie przepisy unijnego rozporządzenia dotyczącego danych osobowych. Krajowa ustawa utknęła jednak na etapie prac nad rządowym projektem. Stosować więc będziemy prawdopodobnie wyłącznie i bezpośrednio przepisy rozporządzenia, które przewiduje wysokie, sięgające nawet kilku milionów euro kary administracyjne za naruszenie standardów ochrony danych osobowych.

Rok 2018 przyniesie nam także prawdopodobnie zmiany w krajowym ustawodawstwie, dotyczące m.in. skrócenia terminów przedawnienia i zakazu dochodzenia roszczeń przedawnionych od konsumentów. Niejasne regulacje w tym zakresie przewidziane w projekcie ustawy mogą budzić wiele wątpliwości w praktyce.

Znacząco zmieni się także kodeks postępowania cywilnego. Przygotowywana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja ma na celu przyspieszenie i usprawnienie postępowań cywilnych. Zawiera jednak także rozwiązania, które niepokoją środowiska wierzycieli, np. zastąpienie tzw. podwójnego awizowania doręczaniem pism przez komorników sądowych.

Z końcem roku wejdą także w życie nowe ustawy o komornikach i kosztach komorniczych. Zwłaszcza w tym ostatnim zakresie, dla wierzycieli może to oznaczać rewolucję i nawet kilkukrotne podwyższenie opłat i wydatków egzekucyjnych. Stracą także komornicy, obciążeni podatkiem VAT i z ograniczonymi wpływami z opłat egzekucyjnych. W wielu przypadkach mogą mieć oni problemy z opłaceniem kosztów prowadzenia kancelarii.

Jak zminimalizować negatywne skutki z tym związane?

Na pewno zmianie będą musiały ulec procedury odzyskiwania należności. W zakresie postępowań sądowo-egzekucyjnych wymagać to będzie profesjonalnej i możliwie efektywnej procedury uzyskiwania tytułów wykonawczych i doboru najlepszych komorników, w zakresie w jakim ustawodawca pozostawił jeszcze wierzycielowi wybór.

Efektywnych narzędzi windykacyjnych szukać można w wielu obszarach. Korzystajmy z możliwości jakie przewiduje postępowanie upadłościowe, czy z dotychczas niszowych postępowań sądowych, przewidujących np. odpowiedzialność majątkową zarządów spółek i wspólników przy bezskutecznej egzekucji.

Wzmocnieniu ulec powinna windykacja polubowna, w której powinniśmy traktować dłużnika jako naszego partnera, z którym budujemy dobre relacje i pro-wadzimy świadome i zindywidualizowane negocjacje. Korzystajmy z nowoczesnych kanałów i sposobów komunikacji i nieustająco doskonalmy techniki negocjacyjne i sposoby prowadzenia dialogu z klientem.

Zarządzanie wierzytelnościami, z roku na rok staje się procesem coraz trudniejszym i bardziej skomplikowanym. Zmiany te są szansą dla podmiotów, które opierają windykację na wiedzy i doświadczeniu, powiązanym z innowacyjnością i korzystaniem z coraz szerzej dostępnych narzędzi technologicznych. Kto stoi w miejscu, ten się cofa. To motto powinno przyświecać wierzycielom w niełatwym dla nich czasie.

Autorzy:
adw. Michał Rączkowski, partner zarządzający RK Legal Jan Prasałek, ekspert ds. prawnych RK Legal

Autorzy artykułu będą prelegentami podczas konferencji „Windykacja 2018”, która odbędzie się już 22 maja 2018 r. w Warszawie. Sprawdź >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / To nie jest rok dla wierzycieli?