To nie koniec wzrostów, WIG20 nabiera rozpędu

Rafał Salwa
opublikowano: 16-10-2006, 00:00

Indeksy warszawskiej giełdy siłą rozpędu powinny kontynuować wzrosty. Z tak silnym wybiciem jak w ubiegłym tygodniu mieliśmy ostatnio do czynienia pod koniec lipca. Przewaga kupujących jest wyraźna, a dynamikę zwyżki potwierdzają dość wysokie obroty. Tylko w ubiegły poniedziałek (już tradycyjnie) były mizerne, na kolejnych sesjach dla spółek z WIG nie spadały poniżej 1 mld zł.

Nie ma wątpliwości, że to kapitał zagraniczny znów mocniej zaangażował się w rynki regionu. Świadczą o tym nie tylko drożejące ceny akcji, w tym walory największych spółek, ale także wzmocnienie walut. Od początku października złoty wzmocnił się o blisko 3 proc. do euro, jeszcze mocniej rósł węgierski forint. Ale budapeszteński indeks BUX zyskał w ciągu tygodnia blisko 3 proc., dwa razy mniej niż WIG20.

Dokąd dotrze ta fala wzrostowa? W perspektywie kilku tygodni może dojść do ataku na rekord WIG20 z maja (3349 pkt w cenach zamknięcia). Wtedy wzrostom szkodziła groźba kontynuacji podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co skutecznie wyssało kapitał z rynków wschodzących. W tej chwili — także w obliczu spadku cen ropy naftowej — takie zagrożenie zostało odsunięte. Indeksy giełd zagranicznych znów idą w górę, biją nawet rekordy jak DJIA.

Wydarzenia krajowe — groźba opóźnienia w uchwaleniu budżetu lub jego całkowitego odrzucenia, chwiejność rządu i obawa o początek podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej — są już uwzględnione w cenach. Gospodarka rozwija się w bardzo szybkim tempie, a inflacja utrzymywana jest w ryzach, więc czynniki makroekonomiczne stanowią doskonały fundament do hossy.

Wśród większych spółek wyróżniać się powinien sektor finansowy, a także — mimo wszystko — spółki surowcowe, jak Lotos, PKN Orlen i KGHM. Rozpoczęty czwarty kwartał jest tradycyjnie najlepszy dla branży informatycznej. O ile w sektorze zamówień publicznych trudno spodziewać się wyjścia z marazmu, o tyle wzrost gospodarczy powinien się pozytywnie przekładać na inwestycje przedsiębiorstw w wysokie technologie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Salwa

Polecane