To nie ten Drewex, ale kurs wystrzelił

Adam Torchała
opublikowano: 05-03-2018, 22:00

Notowania Dreweksu rosły w poniedziałek nawet o 25 proc., choć to nie ta, ale inna spółka o tej samej nazwie została przejęta przez FKD

Fabryka Konstrukcji Drewnianych zawarła umowę kupna 100 proc. udziałów spółki Drewex, zajmującej się przetwarzaniem drewna oraz produkcją wyspecjalizowanej galanterii ogrodowej i domów szkieletowych. Wartość transakcji to 12 mln zł. Notowania Dreweksu na GPW momentalnie wystrzeliły. Wartość spółki rosła nawet o jedną czwartą.

Problem polega jednak na tym, że transakcja FKD dotyczyła innego Dreweksu. Dokładniej — nazwanej tak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Giełdowy Drewex siłą rzeczy jest spółką akcyjną. W jego akcjonariacie żadne zmiany nie zaszły. Z Dreweksem sp. z o.o. Drewex SA nie jest też związany. Jedyną fundamentalną informacją z ostatnich dni z Dreweksu giełdowego były zmiany w radzie nadzorczej. Wygląda więc na to, że inwestorzy pomylili spółki, albo celowo podgrzali notowania.

Sama FKD szybko precyzowała informacje.

„W związku z licznymi zapytaniami inwestorów chcemy oświadczyć, że przejęta przez FKD SA spółka Drewex Sp. z o.o. z siedzibą w Mieszkowicach nie ma żadnych powiązań z notowaną na rynku głównym spółką Drewex SA z siedzibą w Krakowie. Obie spółki różnią się profilem działalności, miejscem siedziby oraz formą prawną prowadzonej działalności — napisała FKD w oświadczeniu.

Sam Drewex SA to zresztą materiał na osobną historię. Spółka posiada aktywa w wysokości 0 (słownie: zero) złotych. Księgowo więc nie ma żadnego majątku. Są za to zobowiązania, które wynoszą 12,1 mln zł, z czego11 mln zł to zobowiązania krótkoterminowe. Spółka nie notuje także przychodów, a jedyna pozycja inna niż zero w jej raporcie za trzy kwartały 2017 r. to koszty ogólnego zarządu, które wyniosły 18 tys. zł. Zero widnieje też w rubryce zatrudnienia.

Poprzedni raport spółki, półroczny, ujrzał światło dzienne 31 października, a więc miesiąc po terminie. Z tego też powodu notowania Dreweksu były w październiku zawieszone. Samo sprawozdanie jest zresztą skanem. Prezesem spółki jest dobrze znany akcjonariuszom m.in. Hawe i Mediatelu (to także spółki w tarapatach) Paweł Paluchowski, który w lutym dostał karę od KNF za rażącenaruszenia obowiązków informacyjnych.

Wspomniane zmiany w radzie nadzorczej, których dokonano na ostatnim WZA, przegłosowane zostały jednogłośnie. Na WZA zarejestrowano jednak tylko 10 tys. akcji spółki, które odpowiadają 0,027 proc. wszystkich jej akcji. W październiku 2014 r. sąd zatwierdził układ Dreweksu z wierzycielami. Najwięksi stracili wówczas 50 proc. tego, co pożyczyli spółce. Mniejsi stracili 10 proc. Umorzono także wszystkie odsetki i koszty układowe. Trzy lata później, w październiku 2017 r., sąd musiał uchylić układ. Spółka tę decyzję zaskarżyła. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu