To pierwszy krok

Rozmawiał: Robert Szklarz
08-12-2016, 22:00

3 pytania do... Dariusza Laska

TRZY PYTANIA DO... DARIUSZA LASKA, DYREKTORA INWESTYCYJNEGO DS. OBLIGACJI UNION INVESTMENT

1 Co oznacza decyzja EBC i dlaczego spotkała się z dość gwałtowną reakcją rynku?

Wszyscy się zastanawiali, co zrobi EBC. Jakaś forma taperingu, czyli wychodzenia z programu luzowania ilościowego, była spodziewana, ale nikt nie wiedział jaka. Informacja o zmniejszeniu kwoty skupu aktywów z 80 do 60 mld EUR od kwietnia przyszłego roku nie jest zła, ale rynek usłyszał, że EBC wprowadza strategię wyjścia z QE.

2 Jak ta decyzja wpłynie na rynek?

Wczoraj rentowności obligacji wzrosły, ale tak naprawdę musimy poczekać na dostosowania rynku. Za tydzień jest posiedzenie Fedu, na które wszyscy czekamy i trudno bez niego podejmować istotniejsze decyzje. Później będą święta, kiedy inwestorzy będą odpoczywać i dopiero potem będziemy mogli myśleć, jakie tak naprawdę powinny być rentowności obligacji.

3 Jakie będą następne decyzje Fedu?

Trudno wybiegać tak bardzo w przyszłość przy tym, jak szybki i zmienny jest teraz rynek. Mario Draghi podczas konferencji prasowej po decyzji stwierdził, że o taperingu nie może być mowy. Moim zdaniem jednak, EBC będzie ograniczać QE i teraz zrobił pierwszy krok. Następne będą stawiane, na ile pozwolą na to wzrost gospodarczy, inflacja i stabilność finansowa niektórych państw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał: Robert Szklarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To pierwszy krok