Czytasz dzięki

To powinieneś wiedzieć przed sesją na GPW – 8 stycznia

Krzysztof Kolany
opublikowano: 08-01-2016, 08:30

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i nie tylko.

Piątek dniem bez krachu na chińskich giełdach. Na parkiecie w Szanghaju tym razem udało się dokończyć sesję i wyprowadzić indeks Shanghai Composite na +1,95%.

Wiadomości ze spółek

Banki – NBP poinformował, że zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-listopad 2015 r. spadł o 29,5% rdr. Więcej…

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA – prof. Małgorzata Zaleska została ogłoszona kandydatką na stanowisko prezesa GPW. Więcej…

KNF podjął decyzję o zawieszeniu działalności SKOK Kujawiak. Do sądu zostanie skierowany wniosek o ogłoszenie upadłości. Nadzór uzasadnił swoją decyzję „głęboką niewypłacalnością” kasy. Więcej…

Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA  - NWZA wymieniło siedmiu członków Rady Nadzorczej. Więcej…

URSUS SA  - Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oczekuje od spółki wyjaśnień w sprawie transakcji wykupu udziałów w spółce zależnej. Więcej…

Bank Ochrony Środowiska SA – rada nadzorcza powołała dwóch nowych wiceprezesów. Więcej…

J.W. Construction - J.W. Construction sprzedało w IV kwartale 2015 r. 380 lokali brutto wobec 290 lokali w analogicznym okresie roku poprzedniego. Więcej…

Robyg SA zakłada osiągnięcie poziomu ok. 5.000 przekazań w latach 2015 i 2016. Więcej…

Budimex SA - Budimex Nieruchomości w IV kwartale 2015 roku przedsprzedał z uwzględnieniem rezygnacji 481 mieszkań w porównaniu do 654 mieszkań w analogicznym okresie 2014 r. Więcej…

Orange Polska S.A. – zarząd szacuje, że koszt programu dobrowolnych odejść wyniesie w IV kw. 2015 r. 131 mln zł, co będzie miało negatywny wpływ na wynik brutto w kwocie 92 mln zł. Więcej…

Monnari Trade SA – spółka podała wstępną informację o przychodach ze sprzedaży za IV kw. 2015 r. Więcej…

Kalendarium spółek

SKARBIEC NWZA ws. zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa służącej prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych na zlecenie oraz zmiany uchwały nr 1 NWZA z 25 września 2014 w sprawie przeprowadzenia programu motywacyjnego.

SKOK  - Początek notowań spółki SKOK (SKO) pod nazwą APLITT (API), w związku ze zmianą firmy

Zobacz więcej

Reuters/FORUM

ECA  - NWZA

ESTAR  - WZA

Kalendarium makroekonomiczne

08:00 Saldo bilansu handlowego (Niemcy)
Okres: listopad. Poprzednia wartość: 20,8 mld EUR. Prognoza: 20 mld EUR.

08:00 Produkcja przemysłowa (Niemcy)
Okres: listopad. Poprzednia wartość: 0,2% mdm i 0,3% rdr. Prognoza: 0,5% mdm.

14:30 Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (USA)
Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 211 tys. Prognoza: 200 tys.

14:30  Stany Zjednoczone: Stopa bezrobocia
Okres: grudzień. Poprzednia wartość:5%. Prognoza: 5%.

21:00 Kredyt konsumencki (USA)
Okres: listopad. Poprzednia wartość: +16 mld USD mdm. Prognoza: +18,7 mld USD mdm.

Na rynkach

Polska: WIG20 najniżej od prawie 7 lat
USA:  Wall Street przyłączyło się do czerwonej fali
Analiza: Faworyci analityków na 2016 rok

Polska i świat

Rząd spotyka się z przedstawicielami sieci handlowych, żeby skonsultować z nimi tak zwany podatek od hiper i supermarketów. PIH chciałaby podatku nie od powierzchni sklepu, ale od obrotów przypisanych do konkretnego Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Wiceminister ds. europejskich Konrad Szymański spotka się z przedstawicielem polskiego biura Komisji Europejskiej Marzenną Guz-Vetter. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oczekuje informacji w sprawie listów Fransa Timmermansa, dotyczących ustaw o TK i mediach publicznych oraz wypowiedzi Guenthera Oettingera.

Dokerzy pracujący w porcie w Rotterdamie, największym w Europie, rozpoczęli w czwartek po południu 24-godzinny strajk, pierwszy od 13 lat. Domagają się oni gwarancji zatrudnienia po wprowadzeniu w porcie procesu automatyzacji prac załadunkowych.

W Grecji zaczyna się 24-godzinny strajk pracowników lotnictwa cywilnego, który zorganizowano w proteście przeciwko prywatyzacji. Odwołana została w związku z tym większość lotów krajowych.

Słowacja nie będzie przekazywać pomocy finansowej na rzecz rozwiązywania kryzysu migracyjnego żadnym funduszom, na przykład żywnościowym - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Bratysławie słowacki premier Robert Fico.

Prezydent Barack Obama wystąpił w debacie telewizyjnej z przeciwnikami i zwolennikami reformy i wezwał kandydatów na prezydenta USA, by poparli zaostrzenie kontroli osób kupujących broń.

W noc sylwestrową w Helsinkach odnotowano niespotykaną skalę molestowania seksualnego kobiet - poinformowała w czwartek fińska policja. Przekazała, że do incydentów doszło m.in. na głównym dworcu, gdzie zebrało się ok. 1000 ubiegających się o azyl.

Historia

1297 – Monako uzyskało niepodległość

1835 – rząd prezydenta Andrew Jacksona jako jedyny w historii spłacił całość amerykańskiego długu publicznego

1918 - prezydent USA Woodrow Wilson przedstawił czternastopunktowy plan pokojowy zakładający utworzenie niepodległego państwa polskiego.

1951 - Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o nacjonalizacji aptek

1959 – oddziały Fidela Castro wkroczyły do Hawany

1976 na konferencji w Kingstone przyjęto reformę międzynarodowego systemu monetarnego (tzw. demoneteryzacja złota)

1993 – Sejm przyjął ustawę o podatku od towarów i usług (VAT)
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany

Polecane