To sukces przedsiębiorców

Andrzej Arendarski
opublikowano: 20-07-2007, 00:00

Utrzymanie w minionym roku koniunktury gospodarczej na wysokim poziomie jest wynikiem coraz lepszego dostosowania polskich przedsiębiorców do potrzeb konkurencyjnego rynku oraz następstwem restrukturyzacji przeprowadzanych przez firmy w okresie gorszej koniunktury. Spadek bezrobocia zaś wiąże się w dużym stopniu z emigracją zarobkową Polaków.

Najbardziej znaczącym działaniem rządu, które w najbliższych miesiącach pozytywnie wpłynie na gospodarkę, było obniżenie wysokości składek rentowych. To pierwsza znacząca obniżka kosztów pracy po 1989 r. Pracodawcy liczyli jednak, że w większym wymiarze zmniejszy ona ich obciążenia.

Po początkowym okresie braku dialogu rządu z organizacjami przedsiębiorców i pracodawców krokiem w dobrym kierunku było podjęcie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów współpracy, która ma na celu ograniczenie reglamentacji działalności gospodarczej. Liczymy na to, że takie konsultacje obejmą wszelkie zmiany w przepisach regulujących przedsiębiorczość.

Ostatnie wydarzenia polityczne niebezpiecznie odsunęły w czasie reformę finansów publicznych. Wciąż brakuje propozycji zmian w strukturze wydatków państwa. Utrzymanie tempa rozwoju nie będzie możliwe bez progospodarczych zmian w prawodawstwie, zmniejszenia barier administracyjnych oraz ograniczania wydatków budżetowych. Przedsiębiorcy potrzebują wsparcia polityków, a jego brak przełoży się z pewnością na spowolnienie tempa rozwoju gospodarczego.

Aby utrzymać pozytywne trendy gospodarcze, trzeba jak najszybciej wdrożyć programy unijne. Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na uruchomienie pieniędzy, które będą dostępne w perspektywie finansowej 2007-13. Bieżący rok stanowi poważną lukę w dostępie do środków pomocowych bezpośrednio wspierających konkurencyjność przedsiębiorstw.

Andrzej Arendarski

prezes Krajowej Izby Gospodarczej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Arendarski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To sukces przedsiębiorców