To Volcker przekonał Obamę

MD
opublikowano: 22-01-2010, 14:33

Paul Volcker, były szef Fed, od wielu miesięcy namawiał ekipę prezydenta Baracka Obamy do wprowadzenia zakazu handlowania przez banki na własny rachunek. W końcu mu się to udało. 

- To pokazuje w jakiś sposób przesunięcie pozycji w administracji grupy opowiadającej się za deregulacją – powiedział słynny ekonomista Joseph Stiglitz. – Volcker namawiał do takich rozwiązań od roku i było jednym z moich największych rozczarowań, że nie zostały one dotychczas wprowadzone przez decydentów – dodał.

Prezydent Barack Obama, prezentując w czwartek swoje propozycje dotyczące ograniczenia działalności banków, nazwał je „Regułą Volckera”.

W trwającej już 60 lat karierze Volcker nie raz pokazywał skuteczność. Najbardziej przywoływany jest okres, kiedy jako szef Fed walczył z inflacją, którą sprowadził w latach 1979-1987 z 15 do 1 proc., podwyższając stopy procentowe nawet do 20 proc. Przedstawiciele największych banków w USA dobrze go zapamiętali z okresu kryzysu zadłużenia państw Ameryki Południowej, kiedy mimo nacisków zmusił ich do restrukturyzacji długów.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / To Volcker przekonał Obamę