„To zamach na prawa obligatariuszy banków”

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 21-12-2010, 15:03

Niemcy i Irlandia wprowadzają regulacje, które mocno uderzają w prawa obligatariuszy banków, alarmuje bank Société Générale.

- Zmiany w tych dwóch krajach oznaczają precedens i mogą mieć wpływ na politykę innych krajów unijnych – powiedział w wywiadzie analityk banku Hank Calenti, dodając, że wprowadzenie podobnych rozwiązań w innych krajach może przyspieszyć wyprzedaż obligacji banków znajdujących się w trudnej sytuacji.

Jak w raporcie podkreślają Calenti oraz Torstein Jorstad, szczególnie narażony na utratę wartości jest dług podporządkowany. Nowe regulacje wprowadzone w Irlandii ograniczają prawa posiadaczy tego rodzaju papierów, przez co są oni zmuszeni do uczestnictwa na równi z podatnikami w kosztach programu pomocowego dla banków. Nowe przepisy niemieckie zakładają, że regulator będzie władny ograniczyć wysokość żądań obligatariuszy, a także przenosić i sprzedawać aktywa instytucji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane