Tobiszowski: od połowy roku porządkowanie spraw okołogórniczych

PAP
opublikowano: 16-05-2017, 19:49

Od połowy roku powinny zacząć się prace nad kompleksowym uporządkowaniem spraw „majątku okołogórniczego” – zapowiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o wykorzystanie inwestycyjne terenów pogórniczych, przekazywanie pozostałych gruntów samorządom, uporządkowanie kwestii działalności czy mienia takich spółek, jak nadal istniejąca Kompania Węglowa, czy ew. reforma Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Grzegorz Tobiszowski
Zobacz więcej

Grzegorz Tobiszowski fot. Marek Kuwak / FORUM

Podczas wizyty w kopalni Budryk w Ornontowicach (Śląskie) Tobiszowski rozmawiał z dziennikarzami m.in. o porządkowaniu spraw związanych z pozostałościami po Kompanii Węglowej czy Katowickim Holdingu Węglowym, których zdecydowana większość mienia trafiła do Polskiej Grupy Górniczej.

„W KHW nie ma tego dużo, ale jest np. Holtur (firma turystyczno-wypoczynkowa – PAP), inne drobiazgi. My to chcemy wszystko uporządkować - te spółki mieszkaniowe, turystyczne, remontowe. Zastanawiamy się też nad reformą SRK” - zasygnalizował wiceminister.

Wśród problemów związanych z przekształceniami czy potencjalną likwidacją części takich firm, wskazał ciążący na Kompanii Węglowej statutowy obowiązek usuwania historycznych szkód górniczych, który firma nadal realizuje.

Z kolei w kontekście SRK Tobiszowski ocenił, że po przekazaniu do niej części kopalń i ich mienia, spółka ta stała się „trudno wydolna”. „To jest duży majątek, a dwa – pozostają działki, które są w niezłych miejscach. Chcemy więc zastanowić się – segregujemy te działki: pod inwestycje, ale to także kawałki drogi, skweru, chodnika” - wymieniał.

W tym kontekście zasygnalizował wolę rozmów z gminami, starostwami, odnośnie przekazania im takich „właściwie niepotrzebnych” gruntów. „Dla innych działek chcemy przygotować biznesplany, aby można było na terenach poprzemysłowych uruchomić nową jakość” - wskazał.

„To jest wyzwanie, które przed nami staje – pobudzenie na terenach poprzemysłowych nowych inwestycji. Stąd też nasze wystąpienie o program dla Śląska, bo chcemy dostać finansowanie, aby właśnie otworzyć te tereny poprzemysłowe” - zadeklarował.

Odnośnie spółek mieszkaniowych wiceminister energii zapowiedział ocenę, „czy rzeczywiście jesteśmy w stanie w tej strukturze nimi zarządzać”.

Z kolei analizy w stosunku do szybów i innej infrastruktury dawnych kopalni miałyby dotyczyć np. możliwości wykorzystania ich w postaci instalacji szczytowo-pompowych.

Tobiszowski podał, że pod kątem takiego mienia i działalności „okołogórniczej” dość szczegółowo zostały już przeanalizowane KW i KHW, natomiast na bardziej szczegółową pracę z tym związaną czeka SRK.

Efektem analiz dotyczących tych wszystkich kwestii mają być m.in. wnioski: czy dołączać jeszcze kolejne fragmenty majątku innych spółek do SRK, czy wyłączać je z niej i np. tworzyć osobną spółkę do zarządzania nieruchomościami.

„Chcemy się na tym skoncentrować w drugiej połowie roku. To są kwestie prawne, kwestie struktur i może się okazać np. potrzeba zrobienia specustawy do majątku” - ocenił wiceszef ME. „Mając zdiagnozowany problem, będziemy potrafili sobie z nim poradzić” - skonkludował.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Tobiszowski: od połowy roku porządkowanie spraw okołogórniczych