Tobiszowski: sektor górniczy w Indiach szansą dla polskich firm

PAP
opublikowano: 28-11-2017, 17:34
aktualizacja: 28-11-2017, 17:57

Współpraca Polski i Indii w obszarze górnictwa to szansa dla polskich firm - ocenił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas Polsko-Indyjskiego Forum Gospodarczego w New Delhi. Jego zdaniem, górnictwo jest perspektywiczną gałęzią polskiej gospodarki.

W Forum wzięli udział reprezentanci rządów obu państw, a także przedstawiciele świata biznesu i nauki. "Spotkania takie jak to dzisiejsze udowadniają, że nowoczesne górnictwo może stanowić ważny element budowy międzynarodowych relacji gospodarczych. Wierzę, że współpraca polskich i indyjskich firm to szansa na rozwój dla przedsiębiorców z obydwu krajów" - mówił przy tej okazji Tobiszowski.

Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Energii, odpowiedzialny za górnictwo wiceminister podkreślał również, że dzięki konsekwentnie prowadzonej restrukturyzacji górnictwo jest perspektywiczną gałęzią polskiej gospodarki. "W trakcie ostatnich dwóch lat udowodniliśmy, że na górnictwie można zarobić. Dzięki naszym działaniom jest to dziś jeden z tych sektorów polskiej gospodarki, przed którymi rysują się perspektywy rozwoju. To stanowi fundament do zacieśniania współpracy pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w tym sektorze, a partnerami z zagranicy, również z Indii" - ocenił Tobiszowski.

W trakcie Forum m.in. podpisano deklarację woli współpracy w sektorze urządzeń górniczych i wydobywczych przez przedstawicieli firm z obu państw. Deklaracje obejmują ofertę usług polskich firm, tzn. wykonywanie specjalistycznych robót montażowych, współpracę w zakresie drążenia tuneli, budowy metra, budowę kopalń „pod klucz” - łącznie z dostawą, remontami i dzierżawą maszyn górniczych.

W ocenie cytowanego w komunikacie ME Tobiszowskiego, taka współpraca to szansa na rozwój i korzyści dla obu stron oraz kolejny sygnał, że polskie marki sektora górniczego stają się rozpoznawalne na świecie oraz doceniane za wysoką jakość.

Zdaniem Tobiszowskiego, deklaracja umożliwi promowanie usług i inwestycji w sektorze węglowym. "Ułatwi nam to także lepsze poznanie zagadnień energetycznych związanych z węglem oraz skuteczniejszą wymianę informacji na temat technologii, ze szczególnym naciskiem na poszukiwanie, badania, współpracę techniczną oraz rozwój czystych technologii węglowych" – wyliczał wiceminister. Jak dodał, polscy przedsiębiorcy, naukowcy mają potencjał, by odegrać znaczącą rolę w rozwoju i upowszechnieniu tego typu rozwiązań.

Przy okazji Forum indyjski producent stali Essar Steel, który od ośmiu lat korzysta z koksu wytwarzanego w koksowniach grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zadeklarował chęć dalszych zakupów tego surowca, nawet do 2030 r. Obie firmy podpisały porozumienie w tej sprawie. Koks z grupy JSW trafia do Essar Steel od 2009 r.

"JSW chce być kluczowym producentem węgla koksowego, zapewniającym Europie strategiczne zapotrzebowanie na ten surowiec, ale spółka jest również otwarta na światowe rynki. Skutecznie pozycjonujemy się i jesteśmy postrzegani jako ważne ogniwo w łańcuchu dostawców dla przemysłu stalowego (...). Chcemy, by warunki sprzedaży, prowadzące do eksportu naszego koksu (do Indii trafia on przez pośrednika - PAP) były jak najlepsze. Planowana, długofalowa sprzedaż do 2030 roku wymagać będzie oczywiście niezbędnych uzgodnień" - powiedział cytowany w komunikacie JSW p.o. prezesa spółki Daniel Ozon.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane