Tokariew: Rosja może rozmawiać z OPEC o cięciu wydobycia

opublikowano: 27-01-2016, 18:08

Rosja może rozmawiać z OPEC o zmniejszeniu wydobycia ropy, donosi Reuters powołując się na szefa Transneftu. Cena ropy zaczęła mocno rosnąć.

Nikołaj Tokariew, prezes państwowej spółki zawiadującej rosyjską siecią ropociągów powiedział, że w rosyjskim Ministerstwie Energii dyskutowano o możliwych rozmowach z Arabią Saudyjską w sprawie zmniejszenia wydobycia ropy.

- Była dyskusja o cenie ropy, a także działaniach jakie powinniśmy podjąć wspólnie już dzisiaj, aby poprawić sytuację, włącznie z dyskusją z OPEC jako całością, a także w rozmowach bilateralnych - powiedział Tokariew według The Financial Times. 

Reuters pisze, że przed pojawieniem się tych informacji jego źródło we władzach Rosji mówiło wcześniej w środę, że rząd nie dyskutował o współpracy z OPEC.

Doniesienia z Rosji wywołały wzrost notowań ropy. Kurs baryłki ropy WTI poszedł w górę o 3 proc. do 32,38 USD, a ropy Brent o 3,7 proc. do 32,98 USD.

Wzrostowi kursu ropy sprzyjają także dane o zapasach. U.S. Energy Information Administration poinformowało, że zapasy ropy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 8,4 mln baryłek. We wtorek American Petroleum Institute informowali, że wzrosły o 11,4 mln. Do tego zapasy w Cushing, kluczowym centrum składowania, spadły o 771 tys. baryłek. Oczekiwano spadku o 200 tys. Najmocniej stymulowały wzrost jednak dane o spadku destylatów, jak olej opałowy, o 4 mln baryłek. Oczekiwano wzrostu o 2 mln.

 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane