Tokio w górę, Chiny pod kreską

WST
22-12-2009, 08:16

Na większości dalekowschodnich parkietów podczas wtorkowych notowań dominowały dobre nastroje. Kolejny raz nerwowo było na giełdach w Chinach.

Po byczej poniedziałkowej sesji na Wall Street, wzmożone zakupy stały się dzisiaj udziałem azjatyckich inwestorów. Największy rynek tego regionu, tokijska giełda, odnotowała na finiszu 1,91–proc. wzrost głównego indeksu Nikkei. Znalazł się on na najwyższym poziomie od 3 miesięcy. Stronę popytową wspierało obniżenie wartości jena, które poprawiło konkurencyjność tamtejszych eksporterów.

W górę szły m.in. notowania Sony, jednego ze światowych liderów sektora elektroniki użytkowej. Japoński gigant generuje na amerykańskim rynku ponad 23 proc. przychodów. Powody do zadowolenia mieli również akcjonariusze Nissana, którego sprzedaż w na północnoamerykańskim rynku sięga 36 proc. Zyskiwały też na wartości papiery motoryzacyjnego numeru „1”, Toyota Motor.

Wzięciem inwestorów cieszyły się również walory przedstawicieli sektora producentów chipów. Rosły kursy takich gigantów jak Toshiba czy Elpida Memory

Na parkietach Państwa Środka przeważali natomiast sprzedający, spychający indeksy w kierunku trzytygodniowych minimów. Podaż skupiała się przede wszystkim na papierach deweloperów. To pokłosie obaw o wyhamowanie wzrostu gospodarczego po ewentualnych działaniach rządu zapowiadającego ucięcie spekulacji na rynku nieruchomości.

Ceny domów w 70 głównych miastach Chin, w tym w Szanghaju, wzrosły w listopadzie o 5,7 proc. To najwyższa dynamika od 16 miesięcy. Z kolei sam rynek nieruchomości miał dominujący udział w 8,9-proc. wzroście PKB w trzecim kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Tokio w górę, Chiny pod kreską