Toksyczne związki zawodowe

Agnieszka Maj - Żuk
opublikowano: 25-02-2010, 00:00

Lufthansa, podobnie jak inni przewoźnicy, których przychody znacząco spadły w wyniku kryzysu i wzrostu cen paliw, stanęła przed koniecznością przeprowadzenia restrukturyzacji. Uaktywniły się więc związki zawodowe, które zażądały podwyżki płac i gwarancji zatrudnienia. Wobec przedłużania się rozmów zastosowały najsilniejszą broń — strajk.

Sytuacja w Lufthansie jest klasycznym przykładem toksycznego działania związków zawodowych. Konflikt z nimi najczęściej pojawia się, gdy pracodawca boryka się z problemami finansowymi. Działania związków nie są nakierowane na uzdrowienie zakładu pracy, ale na utrzymanie przywilejów. To tylko pogarsza sytuację pracodawcy. Jeśli zbyt długo stawia opór, związki rozpoczynają strajk. Żaden pracodawca nie wytrzyma długo strajku. Po pewnym czasie ugnie się albo upadnie, a zakład pracy przejmą chińscy konkurenci, którzy nie strajkują i najczęściej nie mają związków zawodowych.

Zgodnie z przepisami strajk powinien być ostateczną formą protestu. Jego celem nie może być wyrządzenie pracodawcy szkody nieproporcjonalnej do żądań strajkujących. Praktyka jest niestety inna. Związki zawodowe wykorzystują strajk jako skuteczne narzędzie egzekwowania żądań. Taką możliwość daje im niejasne prawo. Przykładowo, związki nie poprzedzają strajku ostrzegawczego referendum, bo przepisy wprost tego nie wymagają. Strajk ostrzegawczy pracownicy mogą zorganizować bez ostrzeżenia. Jeżeli zrobią to w strategicznym miejscu, mogą skutecznie sparaliżować pracodawcę. Odkąd związki straciły rolę strony w walce klasowej, można byłoby od nich oczekiwać bardziej odpowiedzialnej postawy, ale do tego długa droga. Zanim to się zmieni, pozostaje wprowadzić restrykcyjne regulacje prawne.

Agnieszka Maj-Żuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Maj - Żuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy