Tomanek: prognozujemy utrzymanie bezrobocia na poziomie 6,5 proc. w 2021 r.

  • PAP
opublikowano: 17-03-2021, 12:34

W 2021 r. prognozujemy utrzymanie bezrobocia na poziomie 6,5 proc. Jeśli sytuacja epidemiczna zostanie opanowana, to możemy liczyć na mocne odbicie polskiej gospodarki - powiedział w środę w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Tomanek mówił, że według prognoz PKB ma wzrosnąć w 2021 r. o 4 proc. Inne instytucje również prognozują wzrost dla Polski - przypomniał i wskazał, że Bank Światowy szacuje wzrost tego wskaźnika na poziomie 3,5 proc, a Komisja Europejska na poziomie 3,1 proc.

Tomanek poinformował, że prognozowane jest utrzymanie w ryzach bezrobocia na poziomie 6,5 proc. "Jeśli sytuacja epidemiczna zostanie opanowana, to możemy liczyć na mocne odbicie polskiej gospodarki, ma ona zdrowe podstawy - silny przemysł, dywersyfikacja, oparcie się na więziach koprodukcyjnych z silnymi gospodarkami, np. z niemiecką, której przemysł rozwija się też bardzo dobrze" - powiedział.

Jak podkreślił, "takie perspektywy widzą też przedsiębiorcy. Wskaźnik PMI za luty na poziomie 53,5 pkt. oznacza, że menedżerowie szykują się do rozwoju" - stwierdził.

Zdaniem Tomanka istnieje wiele przesłanek, które spowodowały, iż sytuacja polskiej gospodarki jest korzystna na tle innych krajów UE. "To struktura gospodarki, powiązania międzynarodowe, eksportowe, elementy innowacyjne" - powiedział wiceminister udzielając odpowiedzi na pytania posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Polaka dotyczące kondycji gospodarczej kraju.

"Pomógł też silny popyt wewnętrzny, a jeśli chodzi o pomoc, która udzielana była w trakcie COVID-u, stosujemy takie instrumenty jak inni. 155 mld zł to łączna kwota pomocy. To ponad 9 proc. PKB - duży zastrzyk pomocowy, który niewątpliwie zamortyzował problemy z COVID-em, zwłaszcza z pierwszym lockdownem, i pomógł utrzymać potencjał wytwórczy" - powiedział Tomanek.

W jego opinii również polityka pieniężna "nie zaszkodziła procesom samoregulacyjnym" w polskiej gospodarce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane