Tomanek: wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu wyniesie ok. 40 proc.

PAP
opublikowano: 21-04-2021, 17:07

Oczekujemy, że w kwietniu przy braku różnicy dni roboczych, wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie ok. 40 proc. - napisał w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek, odnosząc się do danych GUS.

Jak podał w środę GUS, produkcja przemysłowa w marcu 2021 r. wzrosła o 18,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 18,6 proc. W komunikacie podano, że w marcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1,3 proc. rdr i wyniosło 6330,3 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8,0 proc, rdr i wyniosło 5929,05 zł (brutto).

Jak napisał wiceminister, wzrost produkcji w marcu o 18,9 proc. w ujęciu rocznym ma związek z efektem niskiej bazy, jednak wzrost jest wyższy i potwierdza trafność prognoz wzrostu PKB w 2021 roku na poziomie 4,0 proc. Tomanek zaznaczył, że to jeden z największych wzrostów w historii pomiarów i jednocześnie zdecydowanie lepszy wynik niż oczekiwano.

"Oczekujemy, że w kwietniu przy braku różnicy dni roboczych, wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie ok. 40 proc., co będzie wynikało nie tylko z niskiego punktu odniesienia, ale także z widocznego trendu wzrostowego" – napisał w komentarzu Tomanek.

Wskazał, że marcu 2021 r. nastąpił także wzrost wynagrodzeń o 8 proc. (rdr), a zwiększenie zapotrzebowania na pracę poza godzinami pracy (wynikające m.in. ze zwolnień lekarskich) częściowo wpłynęło na wzrost wynagrodzeń - jak napisał - najwyższy od 2012 roku. Poziom średniej płacy zbliżył się do rekordowego poziomu z grudnia: niemal 6000 zł.

"Wzrost wynagrodzeń powiększa wolumen popytu krajowego i sprzyja gromadzeniu oszczędności w gospodarstwach domowych, które będą wpływać na wzrost odłożonego popytu po zakończeniu ograniczeń działalności gospodarczej w wielu sektorach" – ocenił wiceminister.

Dodał, że instrumentem, który poprawi odporność polskiej gospodarki na wstrząsy, będzie także opracowywana w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii nowa Polityka Przemysłowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane