Ton nadawać będą banki centralne

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 03-09-2014, 08:21

Inwestorzy prawdopodobnie będą wstrzymywać się z działaniami, do czasu gdy głos zabiorą banki centralne.

Dziś decyzje w sprawie stóp procentowych będzie podejmowała Rada Polityki Pieniężnej. Obniżki raczej nie należy się spodziewać. Wieczorem Fed opublikuje Beżową Księgę, która „czytana” będzie w kontekście terminu zmiany polityki pieniężnej. Największe emocje może budzić czwartkowe posiedzenie EBC.
Choć ostatecznie indeksy naszych największych spółek zakończyły wtorkową sesję wyraźną zwyżką, przewaga byków nie jest wcale taka oczywista. Przez prawie pięć godzin oddawały one zdobyte początkowo punkty, więc mimo silnej końcówki z dziennym maksimum, trudno o dobre wrażenie. Słabość spółek surowcowych została z nawiązką zrównoważona przez mocny sektor finansowy. Ten ostatni jednak monolitem nie był, patrząc nie tylko na mocno taniejące akcje Banku Handlowego i ING BSK, ale także na zwyżkujące o zaledwie kilka dziesiątych procent papiery PKO. Z kolei patrząc na to, co działo się z surowcami, można mieć obawy o notowania naszych tuzów. Notowania ropy naftowej szły w dół o 2-3 proc., po tyle samo zniżkowały kontrakty na srebro, złoto i platynę. Jedynie miedź utrzymała się na niewielkim plusie, ale traciła ona mocno pod koniec ubiegłego tygodnia.
 
Nastroje na dzisiejszej i najbliższych sesjach zależeć będą od sytuacji na Wall Street. Wczoraj zarówno główne giełdy europejskie, jak i nasz parkiet, wyraźnie nerwowo zareagowały na południowe osłabienie kontraktów na amerykańskie indeksy. W Nowym Jorku, mimo bardzo dobrych danych makroekonomicznych, optymizmu nie było widać. Dow Jones stracił ostatecznie 0,2 proc. S&P500 zdołał co prawda niemal w całości zniwelować wcześniejszą zniżkę i zakończył dzień powyżej 2000 punktów, spadając o zaledwie 0,05 proc., ale nie widać, by miał chęć do kontynuowania ruchu w górę.
 
Prawdopodobnie inwestorzy czekają na sygnały banków centralnych. Dziś Fed opublikuje okresowy raport o stanie i perspektywach amerykańskiej gospodarki. Jeśli oceny okażą się optymistyczne, odezwać się mogą obawy o podwyżkę stóp. Wcześniej pojawią się obawy o kondycję gospodarki strefy euro. Jeśli jednak okaże się, że PKB tej grupy krajów zwiększył się słabiej niż spodziewane 0,7 proc., nie zwiększy to nadziei na to, że EBC na czwartkowym posiedzeniu będzie kontynuował wspieranie gospodarki i po raz kolejny obniży stopy.
 
Kontrakty terminowe na giełdowe indeksy sugerują spokojny początek sesji na naszym kontynencie. Na giełdach azjatyckich zdecydowanie przeważał optymizm, choć w większości przypadków skala zwyżek była umiarkowana i nie przekraczała kilku dziesiątych procent.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane