Tony Blair ustąpi ze stanowiska premiera w ciągu roku

Polska Agencja Prasowa SA
07-09-2006, 16:15

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oświadczył w czwartek, że w ciągu roku zrezygnuje ze stanowiska. Dokładnego terminu premier jednak nie określił.

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oświadczył w czwartek, że w ciągu roku zrezygnuje ze stanowiska. Dokładnego terminu premier jednak nie określił.

Zapowiedział, że najbliższy doroczny zjazd laburzystów, mający się odbyć w tym miesiącu, będzie jego ostatnim jako przywódcy partii.

"Nie zamierzam obecnie określać dokładnej daty. Nie sądzę, żeby było to właściwe - oświadczył Blair w czwartek w wystąpieniu transmitowanym przez telewizję. - Zrobię to w przyszłości i zrobię to w interesie kraju".

Tony Blair stoi w obliczu narastającego kryzysu - laburzyści, dotąd lojalni, wzywają go do ustąpienia.

W środę, w reakcji na doniesienia, że Blair chce pozostać u władzy do połowy 2007 roku, siedmiu lojalnych dotąd wobec swego przywódcy laburzystów odeszło ze stanowisk w rządzie. Do dymisji podał się sekretarz stanu w resorcie obrony Tom Watson i sześciu doradców.

Ci, którzy odeszli w środę, należeli do grupy kilkunastu laburzystowskich deputowanych, którzy wystosowali do Blaira list wzywający go do odejścia z funkcji przywódcy partii, a tym samym z urzędu premiera.

Associated Press przytoczyła fragmenty tego listu, noszącego datę 4 września.

"Drogi Tony (...) możemy i musimy wygrać następne wybory powszechne. Niestety, jest dla nas jasne - tak jak dla prawie całej partii i całego kraju - że bez pilnej zmiany w kierownictwie Partii (Pracy) zwycięstwo w tych wyborach wydaje się mniej prawdopodobne.

Taka jest brutalna prawda. Mówienie tego nie sprawia nam przyjemności. Ale trzeba to powiedzieć. I zrozumieć. (...) Jako absolutni lojaliści Partii Pracy (...) musimy zwrócić się do Ciebie, żebyś się odsunął" - napisali laburzyści, którzy uważają, że nadszedł czas na zmianę przywódcy.

Gordon Brown, minister finansów i prawdopodobny następca Blaira, podkreśla, że to premier decyduje o tym, kiedy odejść.

Popularność Blaira znacznie spadła m.in. za sprawą skandali korupcyjnych i finansowych w rządzie, a także za sprawą sytuacji w Iraku.

Tony Blair stoi na czele rządu od 1997 roku; trzykrotnie prowadził laburzystów do zwycięstwa w wyborach, ale nawet ludzie z jego najbliższego otoczenia obawiają się, że nie dokonałby tego po raz czwarty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tony Blair ustąpi ze stanowiska premiera w ciągu roku