Topnieją zyski NBP

DI
opublikowano: 03-09-2010, 06:23

1,8 mld zł ma w tym roku zarobić Narodowy Bank Polski - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Budżet państwa może dostać nieco ponad 1,7 mld zł.

"Tegoroczny plan finansowy Narodowego Banku Polskiego zakłada ukształtowanie się wyniku finansowego NBP na poziomie 1,807 mld zł" - powiedział członek zarządu banku centralnego Zdzisław Sokal. Jak jednak zastrzegł "nie jest możliwe uzyskanie pewności, że wymienione kwoty ukształtują się na zaplanowanym poziomie".

Jak zauważa gazeta w przypadku zysku NBP każdy scenariusz jest możliwy. "Zarówno znacząca zwyżka, jak i zjazd do zera. Te 1,8 mld zł to może być jedna z zakładanych przez bank prognoz" - potwierdza Maciej Regula z BZ WBK.

B. wiceminister finansów Stanisław Gomułka ocenia, że zastrzyk gotówki z NBP do budżetu będzie możliwy pod dwoma warunkami: "osłabienia złotego pod koniec roku i wzrostu rentowności papierów skarbowych na rynkach głównych, czyli Stanach Zjednoczonych i Niemczech".

Eksperci podkreślają, że jak najszybciej należałoby zmienić sposób wypłacania do budżetu zysku banku centralnego - powinna to być średnia z ostatnich trzech lat, tak jak to jest w wielu krajach UE. "Pozwoliłoby to ministrowi finansów pracować w bardziej przejrzystych warunkach" - mówi b. wiceszef NBP Krzysztof Rybiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane