Topnieje oprocentowanie lokat

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl
opublikowano: 25-01-2016, 22:00

Być może to ostatni moment, aby uzyskać przyzwoitą, jak na obecne czasy, stawkę na lokacie długoterminowej.

Banki coraz częściej decydują się na cięcie stawek oferowanych produktów depozytowych. Tylko w ostatnim tygodniu co najmniej 10 banków wprowadziło nowe tabele oprocentowania, a w nich obniżki oprocentowania lokat i kont. Może się okazać, że tendencja utrzyma się przez najbliższy czas i dotknie również pozostałych instytucji.

W obliczu przewidywanego wyhamowania akcji kredytowej banki nie będą specjalnie zabiegały o zwiększanie depozytów składanych przez klientów. Choć dziś stawki na lokatach są niewielkie, może się okazać, że za jakiś czas będą jeszcze niższe. Osoby, które dysponują wolną kwotą 10 tys. zł i zdecydowałyby się na ulokowanie jej teraz w banku, po roku mogą zyskać maksymalnie 243 zł odsetek. Najlepsza obecnie lokata roczna to oferta BOŚ Banku. 3 proc. na rocznej lokacie to od jakiegoś czasu najwyższa z dostępnych stawek. BOŚ

Bank skłonny jest ją zaproponować w ramach EKOlokaty, jednak tylko tym klientom, którzy założą konto i będą na nim utrzymywać średniomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty. Dodatkowo będą musieli aktywnie korzystać z wydanej do konta karty i dokonać nią co miesiąc transakcji na kwotę minimum 300 zł. Kolejne miejsca na podium to propozycje ze stawkami 2,6 i 2,5 proc. oferowane przez: Santander Consumer Bank, Credit Agricole Bank Polska i Toyota Bank. Jednak i tu pojawiają się dodatkowe ograniczenia — konieczność wpłacenia nowych pieniędzy lub założenia konta w danej instytucji. Pozostałe propozycje to oferty poniżej 2,50 proc. A to już jest stawka, którą na rocznej lokacie można uzyskać także bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków, jak zakładanie konta, status nowego klienta itd. Najwyżej oprocentowane lokaty roczne bez dodatkowych warunków to oferty ze zmienną stopą procentową, opartą na stawce WIBOR 6M. Oprocentowanie to może ulec zmianie wraz ze zmianą stawki bazowej, a w razie jej spadków nie zapewni zakładanego zysku. 2,57 proc. na lokacie ze zmiennym oprocentowaniem proponują obecnie BIZ Bank I Bank Smart. Tylko nieco niżej oprocentowane są lokaty ze stałą stawką, w których przypadku można mieć większą pewność uzyskania zakładanego zysku i już dziś wyliczyć dokładną kwotę odsetek, jaką bank wypłaci po roku. Stałe 2,5 proc. na rok bez zakładania konta, wpłacania nowych pieniędzy czy spełnienia dodatkowych warunków, dostępne jest w BOŚ Banku i Getin Banku. Nieco niżej, bo 2,40 proc., oferuje Idea Bank — lider grudniowego rankingu lokat Bankier.pl. Instytucja, podobnie jak wiele innych banków, w ostatnim czasie obcięła stawki w przypadku większości oferowanych lokat. © Ⓟ

2,57 proc. Tyle maksymalnie można dostać na rocznej lokacie. To jednak produkt o zmiennym oprocentowaniu, opartym na stawce WIBOR6M.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu