Topnieje rentowność TVP

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 15-01-2007, 00:00

W 2006 r. telewizja zarobiła nieco ponad 30 mln zł. W tym zysk będzie trzy razy mniejszy.

W 2006 r. telewizja zarobiła nieco ponad 30 mln zł. W tym zysk będzie trzy razy mniejszy.

Oszczędności, które ma przynieść reforma w Telewizji Polskiej (TVP) nie przełożą się na zysk. Mają być reinwestowane.

— TVP jest nastawiona na realizację misji publicznej. Takie zadanie postawili przed nami ustawodawcy, dlatego zysk jest zawsze minimalny — mówi Piotr Dmochowski-Lipski, dyrektor do spraw finansów i restrukturyzacji w TVP.

TVP szacuje, że uzyskała 33-34 mln zł zysku w 2006 r., a w tym ma to być 10 mln zł. Tymczasem Polsat przy prawie dwa razy mniejszych przychodach uzyskał w 2006 r. prawie dziesięć razy wyższy zysk netto. Ale zysk w TVP zawsze był bardzo niski i niewspółmierny do przychodów. Te ostatnie — według prognoz wykonania budżetu za ubiegły rok — wyniosły 1,9 mld zł, w tym 529 mln zł wpływów abonamentowych i 1,2 mld zł przychodów z reklam i sponsoringu. W tym roku TVP chce mieć 2,1 mld zł przychodów (z reklam i sponsoringu 1,3 mld zł).

Nie da się jedna ukryć, że w tym roku TVP znów straci część rynku — analitycy szacują, że cały rynek reklamy TV wzrośnie w tym roku o 10-15 proc.

Pieniądze zarobione na reformie TVP chce reinwestować. W tym roku inwestycje mają wynieść 360 mln zł, prawie trzy więcej niż ubiegłoroczne 120 mln zł.

— Chcemy uwolnić większe środki na zmiany infrastrukturalne i programowe — mówi Piotr Dmochowski-Lipski.

Pieniądze mają zostać wydane na wymianę obecnego archaicznego sprzętu nadawczo-produkcyjnego na cyfrowy. TVP chce też dokończyć budowę kontrowersyjnego biurowca przy ul. Woronicza. Resztę zarząd chce wydać na TVP Info, kanał informacyjny w miejsce TVP3. Część pieniędzy może pójść na budowę platformy satelitarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane