Topolanek: na szczycie w Brukseli dojdzie do porozumienia

opublikowano: 17-06-2007, 20:12

Premier Czech Mirek Topolanek po spotkaniu z  niemiecką kanclerz Angelą Merkel wyraził w niedzielę przekonanie, że na szczycie UE w Brukseli 21 i 22 czerwca uda się osiągnąć porozumienie w sprawie zasad nowego traktatu.

Topolanek, który rozmawiał z Merkel w podberlińskim Mesebergu, nie zadeklarował poparcia dla polskiej propozycji. Powiedział jedynie - jak relacjonuje czeska agencja CTK - że jego kraj nie odrzuca polskiej inicjatywy w sprawie zmiany ważenia głosów, która wzmocniłaby znaczenie średnich i małych krajów UE.

Zaznaczył, że Czechy zawetowałyby jedynie wysiłki na rzecz ożywienia konstytucji, odrzuconej w referendach dwa lata temu przez Francuzów i Holendrów, albo podejmowane przez pewne kraje próby wynegocjowania dla siebie wyjątkowego traktowania ponad ustalone zasady.

Szef czeskiego rządu dodał, że jego kraj popiera holenderską propozycję wzmocnienia parlamentów narodowych.

Źródła w delegacji niemieckiej poinformowały jedynie, że spotkanie było "konstruktywne i przebiegało w dobrej atmosferze".

Dzień wcześniej kanclerz Merkel spotkała się w Mesebergu z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Tematem też była przyszłości traktatu reformującego UE - przede wszystkim zaś dzieląca oba kraje kwestia systemu ważenia głosów w Radzie UE.

Polska chce wprowadzenia korzystnego dla mniejszych i średnich państw pierwiastkowego systemu ważenia głosów; Niemcy opowiadają się za systemem podwójnej większości, którego beneficjentami są kraje największe.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu