Tor z przeszkodami

Katarzyna Jaźwińska
24-12-2002, 00:00

Nadchodzący rok będzie dla hut jeszcze trudniejszy niż lata wcześniejsze. Spółki już teraz walczą o przetrwanie. Tymczasem w 2003 r. oprócz starań o utrzymanie się na rynku, muszą jeszcze powalczyć o środki na inwestycje, obniżkę kosztów i inwestorów. Tego zatem życzymy przede wszystkim.

Kluczowym wydarzeniem są jednak rozmowy z Unią Europejską dotyczące restrukturyzacji. Polskiej stronie udało się wynegocjować najbardziej korzystne z możliwych warunków. Problem tkwi jednak w szczegółach. Unia chce bowiem mieć pewność, że z likwidacją zdolności nie spóźnimy się nawet o dzień w stosunku do zadeklarowanych terminów i nie przyśpieszymy z realizacją inwestycji, by prędzej zbudować konkurencję dla koncernów z „15”. UE nie da się oszukać i będzie monitorować polskie spółki co pół roku. Nieufność „15” może mieć jednak także i pozytywne znaczenie dla sektora — może stanie się dodatkowym impulsem dla zarządów, by program restrukturyzacji nie został jedynie zbiorem pobożnych życzeń — wręcz przeciwnie — został zrealizowany. Dotychczas bowiem tomy naprawczych propozycji, z przyczyn mniej lub bardziej obiektywnych, pozostawały jedynie na papierze.

Konieczność wdrożenia pomysłów restrukturyzacyjnych zapowiada jednak liczne trudności dla sektora w nadchodzącym roku. Po pierwsze firmy muszą odzyskać zaufanie banków. A to oznacza, że muszą zredukować zobowiązania i koszty. Ani jedno, ani drugie nie będzie łatwe. Znaczącą część zobowiązań będzie musiał wziąć na siebie przyszły inwestor PHS.

Ten fakt z pewnością przyczyni się do obniżenia jego oferty. Z pewnością utrudni także jego zaangażowanie w planowane inwestycje. Te, co prawda, zgodnie z planami hut, można zrealizować dzięki kredytom od dostawców, ale to oznacza pozbycie się jednych długów, a utworzenie kolejnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tor z przeszkodami