Torfarm zainteresowany przejęciem Prospera i Multi Pfarme, chce mieć 30 proc. rynku

ISB
18-08-2008, 14:11

Dystrybutor farmaceutyczny Torfarm chce zwiększyć w ciągu 4 lat swój udział w rynku do 30,0% wobec 21,6% obecnie. Cel ten spółka zamierza osiągnąć poprzez wzrost organiczny - rosnąc o 5% ponad rynek rocznie oraz akwizycję mniejszych podmiotów. Torfarm zainteresowany jest przejęciem Prospera oraz Multi Pharme, poinformował w poniedziałek prezes Kazimierz Herba.

"Szacujemy, że w przeciągu czterech lat grupa kapitałowa Torfarm będzie posiadała 30% udziału w rynku hurtu aptecznego. Zakładamy, że będziemy rosnąć 5% powyżej rynku rocznie organicznie, ale to nie wystarczy, by zdobyć taki udział, dlatego chcemy też konsolidować mniejsze podmioty" - powiedział Herba dziennikarzom.

Spółka prognozuje, że wzrost rynku hurtowej sprzedaży leków do aptek wyniesie ok. 5% w latach 2008-2010.

Herba powiedział, że Torfarm zainteresowany jest przejęciem łomżyńskiej hurtowni Multi Pharme i dystrybutora farmaceutyków - spółki Prosper, ale nie złożył jeszcze żadnych ofert. Udział rynkowy Prospera wynosi 8,5%.

"Na razie przyglądamy się rynkowi, jesteśmy zainteresowani Prosperem i Multi Pharme, ale żadnych ofert na razie nie składamy. Na dziś koncentrujemy się na konsolidacji grupy, ale jesteśmy przygotowani, aby złożyć oferty w stosownym czasie. Jeśli też pojawią się takie okazje, jak Promedic, będziemy z nich korzystać" - podkreślił prezes.

Dodał, że spółka nie jest zainteresowana przejęciem Cefarmu Białystok.

Herba powiedział że rozważany jest każdy sposób finansowania ewentualnego przejęcia, ale najmniej preferowanym przez spółkę jest emisja akcji Torfarmu.

"Jeśli będzie taka potrzeba, to zrobimy emisję akcji, nie mogę wykluczyć zejścia poniżej poziomu 51% do ponad 40%" - powiedział Herba, który dysponuje takim pakietem akcji spółki.

Obecnie udział Torfarmu w tym rynku wynosi 21,6% (po przejęciu w lipcu Promedic), a jego największych konkurentów - Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF) i Farmacolu odpowiednio 20,0% i 17,5%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Torfarm zainteresowany przejęciem Prospera i Multi Pfarme, chce mieć 30 proc. rynku