Torfarm zmienia strategię, weźmie udział w konsolidacji rynku dystrybucji leków

Internet Securities
04-11-2005, 10:12

Dystrybutor farmaceutyków Torfarm SA zdecydował o odejściu od strategii opartej na rozwoju organicznym i planuje wzięcie udziału w konsolidacji rynku dystrybucji farmaceutycznej; rozmowy w sprawie pierwszej akwizycji chce podjąć już wkrótce, podała spółka w komunikacie w piątek. Torfarm chce też sprzedać spółki niezwiązane z core businessem i ograniczyć udzielane pożyczki.

Dystrybutor farmaceutyków Torfarm SA zdecydował o odejściu od strategii opartej na rozwoju organicznym i planuje wzięcie udziału w konsolidacji rynku dystrybucji farmaceutycznej; rozmowy w sprawie pierwszej akwizycji chce podjąć już wkrótce, podała spółka w komunikacie w piątek. Torfarm chce też sprzedać spółki niezwiązane z core businessem i ograniczyć udzielane pożyczki.

Torfarm podał, że w związku z „dynamicznie zmieniającym się otoczeniem rynkowym”, zarząd spółki wprowadzić korektę dotychczasowej strategii rozwoju.

„Podstawowe zmiany dotyczą: 1.Odejścia od koncepcji rozwoju organicznego jako jedynej drogi wzrostu wartości firmy. 2.Koncentracji wyłącznie na podstawowej działalności Spółki (hurtowy handel lekami) i pozbycia się aktywów niezwiązanych bezpośrednio z tą formą działalności” – czytamy w komunikacie.

Zdaniem zarządu bowiem, rosnąca na rynku konkurencja i presja na obniżanie marż sprzedawanych towarów może stanowić w przyszłości barierę w utrzymaniu dotychczasowego tempa wzrostu udziału Torfarmu w rynku aptecznym.

Liderem rynku pozostaje Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) z ok. 21% udziałem w rynku, na drugim miejscu jest Farmacol (ok. 16%), dalej Prosper (ok. 10%) i Torfarm (ok. 9%), a następnie Orfe.

„Obecnie Zarząd Torfarm zamierza wziąć czynny udział w konsolidacji rynku dystrybucji farmaceutycznej i planuje podjęcie rozmów w sprawie ewentualnych akwizycji w najbliższym czasie” – podano w komunikacie.

Spółka podkreśliła, że nadal nie zamierza otwierać własnych aptek, w związku z czym nie będzie też przejmował ani łączył się ze spółkami posiadającymi własne apteki.

„Intencją Spółki jest wyodrębnienie wszystkich aktywów niezwiązanych z bezpośrednią działalnością poprzez m.in.: sprzedaż udziałów w spółkach: Dalfarm Sp. z o.o, Biznes Intro Sp. z o.o., TORFARM Bydgoszcz Sp. z o.o., Sefarm Sp. z o.o., Coovap Sp. z o.o.” – czytamy dalej.

Torfarm chce też przenieść do spółki zależnej działalność związaną ze sprzedażą odzieży sportowej Trespass, a następnie sprzedać tę spółkę.

Dystrybutor planuje także zaprzestać udzielania pożyczek niezwiązanych z podstawową działalnością operacyjną, mających do tej pory jedynie na celu jedynie uzyskanie ponadprzeciętnej stopy zwrotu z inwestycji.

„W szczególności sytuacja ta dotyczy spółki Electus, dla której saldo pożyczek wynosiło na dzień 31.09.2005r. 14,5 mln zł. Zarząd ocenia, że spłata tej wierzytelności powinna nastąpić w ciągu 3 miesięcy, a całości pożyczek niezwiązanych z podstawową działalnością operacyjną do końca 2006 r.” – podano w komunikacie.

„Zmniejszenie skali pożyczek może spowodować spadek przychodów finansowych, jednak jest niezbędne do zaangażowania Spółki w konsolidację rynku, która w ocenie Zarządu przyspieszy wzrost wartości Spółki” – czytamy dalej.

Torfarm podtrzymał w piątek prognozę wzrostu przychodów do 1,57 mld zł w całym 2005 roku po tym, jak w po trzech kwartałach jego obroty wyniosły 1,04 mld zł (wobec 898,23 mln zł rok wcześniej). (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Torfarm zmienia strategię, weźmie udział w konsolidacji rynku dystrybucji leków