Toruń kładzie rękę na dworcu

PAP
opublikowano: 24-05-2013, 18:55

Dworzec Toruń Główny zostanie nieodpłatnie przejęty od PKP przez miasto i przejdzie gruntowną rewitalizację za około 35 mln zł - poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta miasta Aleksandra Iżycka.

Zgodę na przejecie dworca wyraziła Rada Miasta Torunia. Wcześniej magistrat porozumiał się z Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Gdańsku w sprawie nieodpłatnego nabycia praw użytkowania gruntów wraz prawem własności budynków o wartości rynkowej 4,13 mln zł.

W ramach umowy miasto przejmie m.in. budynek główny i administracyjny, a także budynek, w którym mieszczą się toalety. Cała infrastruktura związana bezpośrednio z ruchem pociągów pozostanie w gestii kolei.

Miasto w kwietniu ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i przeprowadzenie rewitalizacji dworca wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywania robót budowlanych, który ma zostać rozstrzygnięty na początku czerwca. Wyłoniona w przetargu firma będzie musiała sporządzić dokumentację projektową dla wszystkich branż, uzyskać wszelkie uzgodnienia, opinie i zezwolenia, a następnie wykonać roboty.

Według założeń budynki dworcowe zostaną kompleksowo odnowione. Przewidziano m.in. zmianę usytuowania kas biletowych i poczekalni, poszerzenie i przedłużenie tunelu. Przebudowane zostaną również perony. Wszystkie będą zadaszone i będą miały tzw. azyle, czyli przeszklone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociągi. Do hallu i na perony z tunelu będzie można dostać się ruchomymi schodami lub windami. Przed dworcem postanie nowa pętla komunikacji miejskiej połączona z parkingiem.

Inwestycja ma zostać zakończona w połowie 2015 r. Szacunkowy koszt wyniesie 35 mln zł, z czego w 61 proc. zostanie dofinansowany ze środków unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane