Toruńskie EC: inwestor dokupuje

Agnieszka Berger
08-05-2003, 00:00

Około 10 mln zł uzyska resort skarbu ze sprzedaży trzeciej transzy akcji dwóch toruńskich elektrociepłowni — EC Toruń (314 MWt) i Energotor (150 MWt). Nabywcą 10-proc. pakietów akcji obu spółek będą Elektrociepłownie Wybrzeże (kontrolowane przez francuski EDF), które po tej operacji uzyskają blisko 60-proc. udział w kapitale toruńskich firm. Pozostałe w rękach resortu skarbu 25-proc. resztówki powinny zostać sprzedane najpóźniej w 2006 r. Tę transakcję poprzedzi jednak prawdopodobnie podwyższenie kapitału toruńskich elektrociepłowni, które wkrótce zostaną połączone w jedną spółkę.

— Połączenie powinno nastąpić w połowie roku, a najpóźniej we wrześniu. W ciągu roku zapadnie prawdopodobnie decyzja o dokapitalizowaniu, które — zgodnie z umową prywatyzacyjną — ma wynieść 17 mln zł. Najpierw jednak musimy zadecydować, jaka inwestycja będzie realizowana w Toruniu. W rachubę wchodzi gazowy lub węglowy blok energetyczny albo inna inwestycja w majątek firmy. Wybór będzie zależał od sytuacji na rynku — mówi Henryk Dworakowski, dyrektor ds. rozwoju w EC Wybrzeże.

Inwestor strategiczny dla firm z Torunia jest nie tylko podmiotem, ale również przedmiotem negocjacji z ministerstwem skarbu. Już od kilku miesięcy EDF rozmawia z resortem o zakupie resztówki akcji Wybrzeża, jednak ciągłe zmiany na stanowisku ministra wyraźnie nie sprzyjają postępom w negocjacjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Toruńskie EC: inwestor dokupuje