Toruńskie wodociągi szukają partnera

MBE, KL
opublikowano: 31-03-2011, 00:00

Komunalna spółka chętnie dogada się z firmą, która ma pomysł i pieniądze na to, by zagospodarować sieć teletechniczną.

Komunalna spółka chętnie dogada się z firmą, która ma pomysł i pieniądze na to, by zagospodarować sieć teletechniczną.

Toruńska spółka poszukuje partnera, który przejmie sieć kanalizacji teletechnicznej. Została ona wybudowana przy okazji realizacji dużego projektu budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

— Częściowo została zagospodarowana przez Toruńskie Wodociągi do monitoringu naszych urządzeń technologicznych, ale pozostała część jest do wykorzystania — mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.

Sieć teletechniczna ma około 226 km. Spółka ogłosiła chęć podjęcia współpracy z partnerem, ale nie określa, jak miałaby ona wyglądać.

— Nie precyzujemy formy zagospodarowania. Jesteśmy gotowi do rozmowy o każdej możliwości zgłaszanej przez ewentualnych oferentów. Szukamy firmy, która po prostu miałaby pomysł i oczywiście dysponowałaby odpowiednią wiedzą i kapitałem w tym zakresie. Nasza kanalizacja teletechniczna to na razie same puste przewody — rury z tworzywa o średnicy około 4 cm, do których należy wprowadzić światłowody i zamontować cały potrzebny osprzęt. Ale oczywiście najpierw oferent musi mieć pomysł, jak biznesowo taką inwestycję wykorzystać, czyli komu i za ile sygnały dostarczane taką siecią sprzedawać — tłumaczy prezes Majewski.

I dodaje, że gmina szykuje się również do budowy nowoczesnej sieci szerokopasmowej. Wybudowanych ma zostać około 100 km światłowodowej sieci szkieletowo-dostępowej. Projekt jest dofinansowany z wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

— Wspominamy o tym, bo być może ktoś byłby zainteresowany prowadzeniem jakiejś działalności, w której wykorzystywałby zarówno naszą kanalizację teletechniczną, jak i sieć szerokopasmową budowaną przez gminę Toruń — zaznacza Władysław Majewski.

— To bardzo ciekawa i cenna inicjatywa. Kolejna miejska spółka wodociągowa chce wykorzystać własną infrastrukturę. Wydaje mi się, że jest to oferta dla lokalnego operatora, który w oparciu o linie światłowodowe uzupełni w ten sposób infrastrukturę i stworzy miejską sieć o bardzo wysokich parametrach technicznych. Model biznesowy nie jest prosty. Wymagać będzie od obu stron determinacji, gdyż profity płynące z komercjalizacji pojawią się po kilku latach. Początkowy okres to tylko nakłady na zbudowanie światłowodów i urządzeń aktywnych oraz koszty związane z eksploatacją sieci — zauważa Jarosław Józik, prezes firmy telekomunikacyjnej Hawe.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE, KL

Polecane