Toshiba ma ofertę wykupienia przez CVC za ok. 20 mld USD

opublikowano: 07-04-2021, 06:14

Globalny fundusz private equity chce przejąć japoński koncern Toshiba i wycofać go z giełdy. Wartość transakcji szacowana jest na ok. 20 mld USD.

CVC Capital Partners potwierdził złożenie oferty. Notowane w USA akcje japońskiej spółki drożały po tym o 20 proc., a w Tokio zawieszono nimi handel.

W ostatnich latach Toshiba borykała się z problemami wynikającymi z ujawnienia oszustw księgowych w spółce, a także pokaźnych strat biznesu atomowego w USA. W pewnym momencie groziło jej bankructwo i musiała sprzedać dochodowy biznes produkcji chipów pamięci aby poprawić stan swoich finansów. W ubiegłym roku Toshiba wyszła po wielu latach z biznesu komputerów osobistych. Po przejęciu przez CVC japońska spółka chce skupić się m.in. na biznesie energii odnawialnej.

fot. REUTERS/Yuriko Nakao/File Photo/Forum
fot. REUTERS/Yuriko Nakao/File Photo/Forum

Przejęcie przez CVC jednego z największych i najstarszych japońskich koncernów może znaleźć się w dwudziestce największych lewarowanych wykupów w historii. Z racji zaangażowania Toshiby w energetykę jądrową, transakcja musi uzyskać zgodę rządu Japonii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane