Toshiba w końcu podpisała umowę sprzedaży działu chipów

opublikowano: 28-09-2017, 11:04

Toshiba, japoński koncern inżynieryjny poinformował o podpisaniu umowy sprzedaży swojego działu produkcji chipów, donosi Reuters. Nabywcą zostanie konsorcjum na czele którego stoi Bain Capital.

Wartość umowy, która choć kluczowa, jednak nie do końca rozwiązuje problemy prawne, wynosi 18 mld USD. 

Toshiba, układ pamięci
Zobacz więcej

Toshiba, układ pamięci fot. Bloomberg

Sprzedaż działu, będącego drugim na świecie pod względem wielkości producentem układów pamięci NAND została uzgodniona już w zeszłym tygodniu, jednak podpisanie umowy zostało opóźnione ponieważ członek konsorcjum, koncern Apple zażądał nowych warunków odnośnie dostaw chipów w zamian za finansowanie, informowały źródła związane ze sprawą. 

W skład konsorcjum wchodzą jeszcze południowokoreański potentat rynku półprzewodników SK Hynix oraz tak znane firmy związane z rynkiem komputerowym jak Dell, Seagate Technology czy Kingston Technology. 

Presja ze strony japońskiego rządu, zmiana sojuszy wśród zainteresowanych przejęciem podmiotów i mnóstwo poprawianych ofert wydłużyły czas trwania przetargu już do dziewięciu miesięcy, stwarzając ryzyko, że umowa nie zostanie sfinalizowana przez końcem japońskiego roku finansowego, do końca marca 2018 r., ponieważ weryfikacja zapisów umowy, umocowań prawnych i zgodności z obowiązującymi przepisami, trwa zwykle przynajmniej sześć miesięcy.

Jeśli transakcja nie zostanie zamknięta do tego czasu, Toshiba, której finanse zostały drastycznie podkopane znajdującą się w stanie upadłości spółką zależną Westinghouse (zajmująca się energetyką nuklearną w USA), prawdopodobnie zakończy drugi rok z rzędu z ujemną wartością netto. To z kolei może wywierać naciski na operatora giełdy w Tokio na usunięcie walorów spółki z obrotu. 

Sprzedaż stoi także pod prawnymi wyzwaniami ze strony firmy Western Digital, do niedawna partnera w zakresie produkcji chipów i odrzuconego „adoratora”, domagającego się zablokowania jakiejkolwiek umowy, na którą nie wyrazi zgody. 

W ubiegłym roku Western Digital, jeden z wiodących producentów dysków twardych zapłacił 16 mld USD za przejęcie koncernu SanDisk, partnera Toshiby w joint venture w segmencie chipów od 2000 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu