Total jest gotowy zainwestować ponad 5 mld USD w projekt naftowy

  • Paweł Makosz
opublikowano: 09-04-2021, 15:06

Francuski koncern energetyczny chce wraz z partnerami biznesowymi stworzyć infrastrukturę, która umożliwi wydobycie ponad 1 mld baryłek ugandyjskiej ropy i przesyłanie jej rurociągiem do Afryki Wschodniej. Wartość inwestycji może wynieść ponad 5,1 mld USD.

Projekt, w który jest zaangażowany Total, może uzyskać zielone światło w ciągu kilku dni. Jest on rzadkim przykładem nowych inwestycji w sektor związany bezpośrednio z ropą. Światowe koncerny naftowe obecnie tną wydatki i skupiają się na rozwoju energii odnawialnej.

Capbourrut/ Wikipedia Commons/ CC BY-SA 4.0

Spółka Uganda National Oil, która jest jednym z potencjalnych partnerów francuskiej firmy, poinformowała, że ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca budowy 1443-kilometrowego podgrzewanego rurociągu zostanie ogłoszona w niedzielę.

Według nieoficjalnych informacji, wraz z rozpoczęciem budowy rurociągu wystartowałyby prace mające na celu rozwój pól naftowych w pobliżu jeziora Albert w Ugandzie. To stąd miałby pochodzić surowiec transportowany do portu Tanga w Tanzanii. Total spodziewa się, że produkcja mogłaby sięgnąć 230 tys. baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane