Total zawiesza inwestycję w LNG z Mozambiku

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 26-04-2021, 11:55

Francuski koncern energetyczny bezterminowo zawiesił projekt zakładający produkcję skroplonego gazu ziemnego (LNG) w prowincji Cabo Delgado w Mozambiku. Decyzja jest związana z zagrożeniem terrorystycznym na tym terenie.

Total
Total
Fot. Capbourrut/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Sytuacja polityczna w północnym Mozambiku uległa pogorszeniu w ostatnich miesiącach, gdzie coraz większe wpływy zyskuje Państwo Islamskie. Pod koniec marca doszło tam do ataku bojowników na miasto Palma. Zginęły w nim dziesiątki osób.

Wycofanie się z inwestycji w Mozambiku jest ciosem dla firmy, która w 2019 roku kupiła 26,5 proc. udziałów w projekcie za 3,9 mld USD. Total miał nadzieję na rozpoczęcie eksportu LNG z Mozambiku do końca 2024 roku. Rozwój infrastruktury nabierał tempa - rozpoczęto już budowę lotniska i kwater dla przyszłych pracowników.

Koncern zdecydował się bezterminowo zawiesić swój udział w pracach nad projektem powołując się na siłę wyższą, czyli wydarzenia, na które nie miał wpływu, w tym m.in. działania wojenne i klęski żywiołowe.

W prowincji Cabo Delgado zginęło do tej pory ponad 2700 osób. Ok. 700 tys. mieszkańców musiało zostać przesiedlonych ze względu na zagrożenie terrorystyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane