Towary o wartosci niemal 10 mld USD dziennie zablokowane przez wypadek w Kanale Sueskim

Tadeusz Stasku, BBC
opublikowano: 26-03-2021, 06:49

Zablokowanie Kanału Sueskiego, głównej wodnej przeprawy handlowej pomiędzy Europą a Azją doprowadziło do zatrzymania towarów o wartości około 9,6 mld USD każdego dnia.

Kanał Sueski
Kanał Sueski
fot. Bloomberg

Jak podaje serwis BBC, godzinowy koszt wstrzymania transportu tym szlakiem sięga 400 mln USD. Wyliczenia ekspertów firmy Lloyd’s wskazują, że wartość ruchu w kierunku zachodnim w kanale to około 5,1 mld USD, zaś we wschodnim około 4,5 mld USD.

Do blokady przeprawy doszło w miniony wtorek kiedy to ogromny kontenerowiec o wyporności 200 tys. ton, mogący przewieźć 20 tys. kontenerów utknął na mieliźnie przy południowym końcu przeprawy. Statek obsługiwany jest przez tajwańską firmę Evergreen Marine i ma długość ponad 400 m.

Prze Kanał Sueski przeprawia się około 12 proc. całości światowego handlu. Według Lloyd’s na transport kanałem oczekuje ponad 160 statków w tym 41 masowców i 24 tankowce.

Zakłada się, że w najgorszym scenariuszu pełne udrożnienie przeprawy zająć może nawet kilka tygodni. Jeśli armatorzy zmuszeni zostaną do zmiany trasy i opływania Afryki, zabierze to do dodatkowe 7 do 9 dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane