Towarzystwo nie sprzeda huty

Maria Trepińska
opublikowano: 06-10-2006, 00:00

Towarzystwo Finansowe Silesia wycofuje się z planów sprzedaży udziałów w Walcowni Rur Andrzej. Co więcej — zamierza nadal w nią inwestować.

Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), spółka skarbu państwa, którą od ponad tygodnia kieruje Jadwiga Dyktus, zapowiada zmianę planów wobec Walcowni Rur Andrzej (WRA) w Zawadzkiem (województwo opolskie). WRA, w której TFS ma 68,97 proc. udziałów, dwa lata temu przejęła od syndyka Hutę Andrzej, producenta rur bez szwu, wykorzystywanych m.in. w przemyśle stoczniowym, gazownictwie, energetyce. Od kilku miesięcy apetyt na jej kontrolę mają udziałowcy mniejszościowi — Stalos (20,86 proc. udziałów w WRA) oraz Roman Karkosik, główny akcjonariusz m.in. Boryszewa i Impexmetalu (10,17 proc. udziałów w WRA). Poprzedni zarząd TFS zapowiadał rychłą sprzedaż posiadanych walorów. Jadwiga Dyktus, która jednoosobowo kieruje Silesią, ma inne plany.

Solidarny udział

Zapowiada, że w najbliższym czasie zostanie zwołane zgromadzenie wspólników WRA, na którym mają zapaść decyzje o podwyższeniu kapitału z 0,6 mln zł do 10 mln zł. Nowe udziały obejmą wszyscy udziałowcy proporcjonalnie. To oznacza, że nie nastąpią roszady własnościowe. Uzyskane pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje.

— Od 2000 r. zakład praktycznie nie był modernizowany, zatem wymaga nakładów inwestycyjnych. To konieczne, aby utrzymać poziom i jakość produkcji. W tym roku wydaliśmy już na ten cel 3,6 mln zł — mówi Kazimierz Bulanowski, prezes WRA, który wyprowadził firmę na prostą.

Światło w tunelu

Dwa lata temu WRA balansowała na granicy bankructwa. W ubiegłym roku wypracowała ponad 50 mln zł przychodów i ponad 0,6 mln zł zysku netto.

— Ze wstępnych danych wynika, że w tym roku wyniki finansowe będą jeszcze lepsze — zapewnia prezes WRA.

To jest przyczyną rosnącego zainteresowania inwestorów przejęciem huty. TFS nie zamierza jej się pozbyć, ponieważ zarabia na pośrednictwie w dostawach surowców dla niej i sprzedaży jej wyrobów. Tym samym Silesia uzasadnia swój dalszy byt — dyskusje o jej likwidacji ucichły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu